Zamknij

Polski Ład dla klasy średniej, czyli dla kogo?

17.05.2021 20:32
Klasa średnia w Polsce. Dla kogo nowy Polski Ład
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Klasa średnia to grupa docelowa, do której chce trafić polski rząd. Kto zalicza się do tego grona? Politycy uważają, że osoby bogate to te, które łapią się na drugi próg podatkowy.

Drugi próg podatkowy jest w Polsce ustawiony na takim poziomie jak płaca minimalna w Niemczech, natomiast średnia zarobków w naszym kraju jest niższa niż zasiłek dla bezrobotnych we Francji.

Nowy program Zjednoczonej Prawicy, Polski Ład, ma przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej Polaków. Zdaniem rządzących, zaproponowane reformy podniosą stopień zamożności obywateli. Równolegle pojawiają się również głosy krytykujące prawicową inicjatywę, wskazujące, że np. emeryci mogą być stratni po wprowadzeniu nowych przepisów.

Polska klasa średnia

Polacy zarabiają ponad dwukrotnie mniej niż przeciętny Europejczyk. Kim są więc przedstawiciele polskiej klasy średniej? Portal money.pl informuje, że dziś za klasę średnią uznaje się osoby, które nie są ani bogate, ani biedne, mają wyższe wykształcenie i „wyższe kompetencje kulturowe niż klasa robotnicza". Zarobki klasy średniej na czysto, po odliczeniu podatków i składek zdrowotnych według portalu mieszczą się w przedziale między 67 a 200 proc. mediany całego społeczeństwa.

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował w 2019 roku dane, z których wynika, że aby należeć do klasy średniej, trzeba było mieć przynajmniej 1,5 tys. zł dochodu rozporządzalnego na członka rodziny. Czyli do klasy średniej należały wtedy np. dwie osoby zarabiające łącznie na czysto 3 tys. zł albo dwójka rodziców z jednym dzieckiem dostająca łącznie 4,5 tys. zł miesięcznie. Maksimum dla klasy średniej to dwukrotność mediany – czyli 4,5 tys. zł na członka rodziny. A co mówią liczby o medianie dla klasy średniej? Wyniosła ona wg PIE 2546 zł na członka rodziny.

Ile wynoszą „wysokie zarobki” w Polsce?

Socjolog Hubert Gieliński pytany przez money.pl o zamożność i zróżnicowanie polskiej klasy średniej, powiedział, że „od bezdomności dzielą ją dwie raty kredytu”.

Firma doradcza KPMG wyliczyła, że dobrze zarabiające otrzymują powyżej 7,1 tys. zł brutto. To niecałe 5,1 tys. zł netto w przypadku umowy o pracę. Ta kwota oznacza wejście w drugi próg podatkowy. Do tej grupy należy w Polsce 1,7 miliona osób.

Polski Ład dla klasy średniej

Mateusz Morawiecki ocenił podczas konferencji w Stężycy na Lubelszczyźnie, że "w Polsce, w przeciwieństwie do państw zachodnich, nie udało się jeszcze zbudować szerokiej klasy średniej".

Jest bardzo duża grupa naszych obywateli, którzy cały czas żyją od pierwszego do pierwszego, ciężko im zaoszczędzić złotówkę. Dla nich jest Polski Ład

Mateusz Morawiecki, premier RP

Mówiąc o osobach, które zarabiają więcej, premier powiedział: "niech zarabiają jeszcze więcej, ale niech też wiedzą, że Polska jest wspólnym domem i że trzeba razem wspólnie do tego budżetu dokładać się po to, żeby poprawiać służbę zdrowia, poprawiać infrastrukturę".

Premier dodał, że obecnie dyskusja toczy się wokół składki zdrowotnej. "Budżet państwa nie zobaczy z tego ani złotówki. Wszystkie pieniądze, które idą ze składki zdrowotnej, wpływają do NFZ, a tam - na poprawę naszych szpitali, modernizację, na nowy sprzęt, na wynagrodzenia. Taki mamy plan i ten plan w Polskim Ładzie zrealizujemy" - podsumował Morawiecki.

W Niemczech pensja minimalna w ujęciu godzinowym wynosi 9,50 euro. Przy pracy w zwykłym trybie 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu, wychodzi 1520 euro, czyli prawie 6,9 tys. zł brutto. We Francji absolutnie minimalny zasiłek dla bezrobotnych nie może spaść poniżej 27,25 euro dziennie – czyli w przeliczeniu ok. 3,7 tys. zł miesięcznie. 

RadioZET.pl/DGP/PAP/money.pl