Zamknij

Kinguin uruchomi centrum sportów elektronicznych w Warszawie

Rafał Mandes
01.02.2018 00:54
Kinguin uruchomi centrum sportów elektronicznych w Warszawie
fot. team kinguin

Organizacja e-sportowa Team Kinguin zapowiedziała we wtorek utworzenie w Warszawie Kinguin Esports Performance Center - nastawionego na promocję sportów elektronicznych ośrodka treningowo-wypoczynkowego połączonego z siedzibą klubu.

Kinguin Esports Performance Center zostanie uruchomione w pobliżu lotniska Warszawa Okęcie w czteropiętrowym budynku o powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych. Jego głównym przeznaczeniem ma być "wspieranie organizacji i talentów", a także "promocja i praca nad rozwojem e-sportu w Polsce" - zapowiedział założyciel Team Kinguin, Wiktor Romaniuk Wanli.

Na terenie obiektu znajdzie się przestrzeń do ćwiczeń, spotkań i odpoczynku. O kondycję graczy zadbają na miejscu psycholog i fizjoterapeuta. Centrum ma również obejmować studia fotograficzne i nagraniowe oraz przestrzeń biurową, co pozwoli na prowadzenie transmisji meczów i organizację konferencji, spotkań z fanami oraz innych wydarzeń e-sportowych. Kinguin Esports Performance Center będzie również docelowym miejscem treningowym dla wszystkich dywizji esportowych Team Kinguin.

"Wszystkie zainteresowane organizacje będą w stanie wynająć powierzchnię na przeprowadzenie własnych bootcampów, wykonanie profesjonalnych sesji fotograficznych, czy nawet jednodniowych treningów" - zapewnił założyciel Team Kinguin. Plany organizacji obejmują również inne inicjatywy zmierzające do promocji sportów elektronicznych, między innymi obozy dla młodzieży. Zgodnie z planami firmy projekt ma się przyczynić do uczynienie z Polski jednego z pięciu największych rynków esportowych na świecie do 2020 roku.

Polska już teraz należy do czterech najaktywniejszych e-sportowych ekosystemów w Europie - wynika z grudniowego raportu firmy analitycznej Newzoo. Ma to związek z rekordową popularnością organizowanych w Polsce zawodów, takich jak odbywające się od 2012 roku mistrzostwa Intel Extreme Masters w Katowicach. Ubiegłoroczną edycję IEM Katowice odwiedziły 173 tys. osób z całego świata.

Newzoo szacuje polską populację fanów sportów elektronicznych na ponad 2,8 mln osób, a według serwisu "Esports Earnings" karierę e-sportową podjęło ponad tysiąc krajowych graczy, których całkowite nagrody pieniężne przekraczają 10 mln dolarów (wliczając 3 mln dolarów wygrane przez polsko-jordańskiego zawodnika Amera "Miracle" Al-Barkawiego). Polacy odnoszą sukcesy w takich grach, jak "Counter-Strike: Global Offensive", "StarCraft" i "Dota 2".

Organizacja e-sportowa Team Kinguin jest sponsorowana przez Kinguin.net, hongkońskiego sprzedawcę kluczy do gier i oprogramowania. Drużyna utrzymuje obecnie dwa polskie składy: "Dota 2" i "CS:GO"; w przeszłości działała również polska ekipa "League of Legends". Utworzenie w Polsce Kinguin Esports Performance Center wpisuje się w szerszy nurt postępującej profesjonalizacji i zbliżenia dojrzewającej branży e-sportowej do sportów tradycyjnych.

PAP/RM