Zamknij

Wyłudzali kredyty i zwracali podatek VAT przez fikcyjną działalność firmy

Olga Papiernik
12.04.2018 11:47
obliczanie
fot. east news

Kilkanaście milionów złotych miały stracić banki i skarb państwa na wyłudzaniu kredytów i zwrotu podatku VAT przez fikcyjną działalność firmy. Małopolska policja zatrzymała w tej sprawie trzy osoby.

Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Firma, która miała prowadzić fikcyjną działalność, powstała w Tarnowie w 2014 r. Zajmowała się usługami i sprzedażą różnych towarów. - Tak szerokie spektrum działania dawało jej 40-letniemu właścicielowi możliwość obrotu pustymi fakturami z różnymi podmiotami gospodarczymi. Na tej podstawie prezes firmy, jego 48-letni zastępca, jak i 54-letni pełnomocnik wyłudzali podatek VAT od towarów i usług - poinformowała w czwartkowym komunikacie Anna Zbroja-Zagórska z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Straty banków, które udzielały kredytów, i skarbu państwa oszacowano na kilkanaście milionów złotych.

Policjanci w ostatnich dniach zatrzymali trzech podejrzanych. Dwóch odbywało już w przeszłości karę pozbawienia wolności w związku z innymi przestępstwami. Trzeciego funkcjonariusze zatrzymali w ostatnią niedzielę na lotnisku w Katowicach Pyrzowicach, kiedy wracał z wczasów.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentów i poświadczania nieprawdy, a także zarzuty z kodeksu karnoskarbowego. Sąd zastosował wobec nich tymczasowy areszt.

Sprawa jest w toku, funkcjonariusze przewidują dalsze zatrzymania. Według ich ustaleń w proceder było zamieszanych wiele firm z całego kraju.

PAP/Beata Kołodziej/OP