Zamknij

Kierowcy będą mogli za darmo pojechać koleją

Olga Papiernik
19.03.2018 15:53
kolej śląska
fot. . Tomasz Kawka/East News

W każdą trzecią środę miesiąca kierowcy na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Śląskich. Akcja "Zielone środy" rozpocznie się 21 marca.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- Koleje Śląskie przewożą codziennie ok. 40 tys. pasażerów. To znak, że to bardzo ważny i potrzebny przewoźnik w regionie. Na Kolejach Śląskich zbudowana jest cała komunikacja w woj. śląskim i w niej widzimy przyszłość, ale żeby ona się rozwijała, to musimy zadbać o to, żeby jak najwięcej pasażerów korzystało z oferty Kolei Śląskich, żeby ich przybywało - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Przypomniał ostatnie akcje promocyjne samorządowego przewoźnika: w 8 dni tego roku, kiedy smog był wyjątkowo uciążliwy, Koleje Śląskie przewiozły za darmo, również na podstawie dowodu rejestracyjnego 15,5 tys. kierowców z jedną osobą towarzyszącą.

Wcześniej zainicjowaną inicjatywą trwającego "Eko Roku" w Kolejach Śląskich są "Rodzinne Niedziele". To możliwość bezpłatnych podróży dla rodziców z dziećmi do 16 lat w każdą pierwszą niehandlową niedzielę miesiąca. Przewoźnik uruchomił tę promocję wraz z wejściem w życie ustawy ograniczającej handel w niedziele, co miało miejsce 1 marca br. 11 marca z oferty skorzystało prawie 4,4 tys. osób. Zainteresowaniem cieszyły się połączenia do Wisły oraz Żywca i Zwardonia. Popularne okazały się też Cieszyn czy Racibórz.

- Transport kolejowy jest kilka razy bardziej ekologiczny niż samochodowy, o czym świadczą tzw. ślady CO2 generowane przez pojedynczego pasażera w różnych środkach transportu. Chcemy to podkreślać nie tylko z myślą o ochronie środowiska, ale także by zachęcić ludzi do korzystania z transportu publicznego, zwłaszcza kolejowego i tym samym odkorkowania miast - powiedział prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges.

Samorządowa spółka prowadzi też szersze działania mające zachęcać do podróży pociągami. Od 2015 r. dzięki współpracy z czeskim państwowym przewoźnikiem kolejowym, niektóre bilety (sieciowy imienny dobowy lub weekendowy) KŚ są honorowane na terenie całego Kraju Morawsko-Śląskiego. W ub. roku na części tras KŚ możliwy stał się bezpłatny przewóz rowerów. Na stałe w ofercie przewoźnika dla rodzin są m.in. zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz Bilet Rodzinny, który daje 30 proc. ulgi osobom podróżującym z dziećmi.

Koleje Śląskie należą do samorządu woj. śląskiego. Roczny budżet przewoźnika przekracza 200 mln zł. Od 2016 r. obowiązuje wieloletnia umowa woj. śląskiego ze spółką - zakładającą roczną dotację do wykonywanych przez nią przewozów kolejowych w regionie na poziomie do 140 mln zł. Obecnie, po aneksowaniu umowy, termin jej obowiązywania to 31 grudnia 2030 r.

PAP/Anna Gumułka, Mateusz Babak/OP

pitformat_billboard_750x100_v1