Zamknij

Kiedy zostaną oddane pierwsze mieszkania w programie Mieszkanie plus?

Olga Papiernik
15.01.2018 11:29
Kiedy zostaną oddane pierwsze mieszkania w programie Mieszkanie plus?
fot. East News

W ramach rządu dyskutujemy, jak najlepiej ułożyć program Mieszkanie plus, - żeby nie był on na papierze, a stał się rzeczywistością; musi on ruszyć na znacznie bardziej masową skalę - wskazał minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Minister był w poniedziałek gościem telewizji internetowej wPolsce.pl, gdzie był pytany m.in. o to, czy program Mieszkanie plus przejdzie pod kuratelę jego resortu, który odpowiada za inwestycje.

Z opublikowanego w piątek rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów wynika, że budownictwo oraz mieszkalnictwo pozostają pod nadzorem ministra infrastruktury.

- Rozmawiamy w tej chwili w ramach rządu, jak to najlepiej ułożyć, tak żeby program Mieszkanie plus był nie tylko takim projektem flagowym na papierze, ale flagowym w rzeczywistości - poinformował Kwieciński.

Minister przyznał, że mimo iż program oficjalnie się rozpoczął, to - musi on ruszyć na znacznie bardziej masową skalę.

Zobacz także

- Musimy włączyć te wszystkie instytucje, które są tym zainteresowane, tak żeby one stanowiły jedną drużynę, ale również żeby otoczenie prawne dla prowadzenia inwestycji w Polsce było znacznie bardziej przyjazne - wskazał.

Kwieciński podkreślił, że - przyspieszenie inwestycji, a z drugiej strony naprawdę uruchomienie na pełną skalę programu Mieszkanie plus - to priorytet premiera Mateusza Morawieckiego.

W ubiegłym tygodniu PAP informowała, że jedną z przyczyn blokujących rozwój programu jest brak wykazów nieruchomości z 177 starostw, które miały trafić do Krajowego Zasobu Nieruchomości. - Nam bardzo zależy na rozpędzeniu programu Mieszkanie plus, a bez tych nieruchomości ze starostw nie ma na to szans - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - To jest kapitał, w oparciu o który ten program będzie realizowany. Brak wiedzy o tych nieruchomościach nie pozwoli rozpędzić tego programu, jak to sobie wyobrażamy - dodawał.

Zgodnie z przepisami ustawy o KZN z 11 września 2017 roku, w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy, samorządy posiadające grunty Skarbu Państwa w granicach administracyjnych miast są zobowiązane przekazać informację o nieruchomościach. Termin ten minął w połowie grudnia. W przypadku terenów wiejskich termin weryfikacji i przekazania do KZN minie w połowie kwietnia br.

Zagłosuj

Czy sądzisz, że program Mieszkanie plus to dobra inwestycja?

Liczba głosów:

Według informacji PAP KZN otrzymał informacje o nieruchomościach Skarbu Państwa z 203 starostw, a także wykazy dotyczące wybranych zasobów PGL Lasy Państwowe, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Agencji Mienia Wojskowego.

Dzięki ustawie o KZN ma powstać tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty, które wejdą do KZN, zostaną przeznaczone pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. Czynsz będzie ustalany na podstawie rozporządzenia wydawanego co roku przez Radę Ministrów.

Spółka BGK Nieruchomości realizuje inwestycje w ramach Mieszkania plus w Jarocinie (tutaj już pierwsze rodziny odebrały przydziały mieszkań) oraz w Białej Podlaskiej, Gdyni, Wałbrzychu, Pruszkowie i Kępnie. Pierwsze mieszkania mają być oddane w 2018 roku.

Krajowy Zasób Nieruchomości do końca 2017 roku podpisał umowy intencyjne z 77 samorządami. W sumie dzięki porozumieniom z gminami może powstać ok. 6 tys. mieszkań w programie Mieszkanie plus. Pierwsze mieszkania mogą zostać oddane w 2019 roku.

PAP/Michał Boroń/OP