Zamknij

Kiedy zaczną grzać kaloryfery? Jest stanowisko resortu energii

21.10.2019 15:11
Kiedy zaczną grzać 2019/2020. Ministerstwo Energii: Polacy nie muszą obawiać się zimy
fot. Daniel Jedzura/Shutterstock (ilustracyjne)

Odbiorcy gazu ziemnego nie muszą się obawiać nadchodzącej zimy – poinformowało Ministerstwo Energii. Tymczasem rozpoczęcie sezonu grzewczego nie zależy od dostawców, ale od zarządców nieruchomości i spółdzielni.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Sezon grzewczy zwyczajowo rozpoczyna się w Polsce na przełomie października i listopada. Nie ma precyzyjnych przepisów określających sztywno początek i koniec okresu grzania w kaloryferach. 

W rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych zapiano, że sezon grzewczy to „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”.

Uruchomienie ogrzewania zależy od decyzji spółdzielni mieszkaniowych oraz zarządców nieruchomości.

Zobacz także

„Polacy nie muszą obawiać się zimy”

Jak poinformował w komunikacie resort energii, krajowy system gazowy jest przygotowany do sezonu grzewczego.

– Całkowite napełnienie podziemnych magazynów gazu przed zimą do poziomu ponad 3 miliardów metrów sześciennych gazu, właściwe gospodarowanie zgromadzonymi zapasami przez cały okres grzewczy oraz odpowiednio przygotowany system przesyłowy przesądzi o bezpiecznych dostawach do odbiorców w okresie zimowym – podkreślił wiceminister energii Tomasz Dąbrowski.

Ministerstwo zapewniło, że bezpieczeństwo dostaw gazu w kolejnych latach zapewnią inwestycje m.in. budowa gazociągu Baltic Pipe, rozbudowa systemu przesyłowego, budowa połączenia ze Słowacją, Litwą i Ukrainą oraz rozbudowa terminalu LNG.

Zobacz także

Dokonaliśmy przeglądu obecnych środków reagowania w sytuacjach kryzysowych. Mamy odpowiednie rezerwy w systemie na wypadek zakłóceń w dostawach, polscy odbiorcy nie muszą się obawiać zimy.

Tomasz Dąbrowski

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy?

Długość sezonu grzewczego jest uzależniona od dostawcy ogrzewania oraz odbiorców.

Jak podał Tauron, sezon grzewczy 2018/2019 był o 10 dni dłuższy w porównaniu z ubiegłym sezonem. Z kolei średnia temperatura była o 0,44 stopni Celsjusza wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.

– Z naszego punktu widzenia sezon grzewczy trwa tak długo, jak długo życzą sobie tego klienci, czyli odbiorcy ciepła sieciowego – dodaje Piotr Zalejski, dyrektor departamentu przesyłu w Tauron Ciepło. 

Dostawca przypomniał, że uruchomienie ogrzewania odbywa się po złożeniu wniosku od spółdzielni lub zarządcy nieruchomości. Uruchomienie dostaw ciepła przez Tauron trwa od kilku do maksymalnie 12 godzin od złożenia dokumentacji.

Firma energetyczna przypomniała, że przed włączeniem ogrzewania odbiorca powinien sprawdzić, czy wszystkie instalacje są sprawne.

Zobacz także

RadioZET.pl/mat. prasowe