Zamknij

Sasin zdradził, kiedy nastąpi wzrost kwoty wolnej od podatku

17.05.2021 12:46
Kiedy wzrost kwoty wolnej od podatku. Sasin odpowiada
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Jedną z propozycji Polskiego Ładu jest podniesienie kwoty wolnej od podatku z maksymalnie 8,5 tys. zł do 30 tys. zł rocznie. Kiedy do tego dojdzie? Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zdradził, że ten pomysł ma wejść w życie w 2022 roku.

Polski Ład to recepta Zjednoczonej Prawicy na odbudowanie strat po pandemii koronawirusa. Dokument zapowiada wprowadzenie szeregu zmian w 10 obszarach życia gospodarczego i społecznego.  Jedną z propozycji jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.

Nowy program został zaprezentowany w sobotę (15 maja 2021) przez premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego (PiS), wicepremiera Jarosława Gowina (Porozumienie), ministra Zbigniewa Ziobro (Solidarna Polska) oraz Elżbietę Witek (Marszałek Sejmu RP).

Polski Ład. Wyższa kwota wolna od podatku od 2022 roku

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zadeklarował w rozmowie z Super Expressem, że „podniesienie kwoty wolnej od podatku do wysokości 30 tys. zł rocznie nastąpi od przyszłego roku”. Zapewnił, że na wprowadzonej zmianie nie ucierpią przedsiębiorcy.

Krawiec zarabiający 3 tys. zł zaoszczędzi rocznie 2180 zł. Fryzjer, który zarabia 4 tys. zł - 1930 zł rocznie, a mechanik zarabiający 5 tys. zł zaoszczędzi rocznie 850 zł. Przedsiębiorcy zyskają też na innych zmianach

Jacek Sasin, Wicepremier i minister aktywów państwowych

Wicepremier zaznaczył, że po zmianach np. "kasjer w markecie, który zarabia 3 tys. zł, zyska rocznie 1830 zł, pracownik fizyczny, który zarabia 4 tys. zł - 1360 zł rocznie, księgowy w firmie, który zarabia 5 tys. zł, zyska z kolei 560 zł rocznie".

Sasin o likwidacji umów śmieciowych

- Śmieciówki to jeden z tych wstydliwych polskich problemów, z którymi trzeba w końcu coś zrobić. Problem tzw. śmieciówek dotyczy ok. 1 mln zatrudnionych Polaków – powiedział gazecie Jacek Sasin. Wyjaśnił, że zmiany polegać będą na "zagwarantowaniu stabilnych i jednolitych warunków zatrudnienia na rynku pracy". Polityk powiedział, że składki będą opłacane od każdej umowy zlecenia. Powód? „Zależy nam na tym, by Polacy otrzymywali jak najwyższe świadczenia emerytalne, pozwalające godnie przeżywać jesień życia".

Szef MAP, pytany o inwestycje nazwane w Polskim Ładzie „Dekadą rozwoju”, które mają wygenerować 500 tys. miejsc pracy, powiedział, że chodzi m.in. o program transformacji elektroenergetyki.

- Na bazie Orlenu budujemy koncern multienergetyczny. Jeśli mówimy o transformacji energetyki, musimy sobie jasno powiedzieć, że stoi przed nami konieczność gigantycznych inwestycji, które z jednej strony zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne, ale z drugiej – dodatkowo dadzą gospodarce silny impuls. Szacujemy, że stopniowe przejście w kierunku zero i niskoemisyjnych źródeł energii wygeneruje ok. 300 tys. nowych, dobrze płatnych miejsc pracy – powiedział Sasin. 

RadioZET.pl/PAP/SuperExpress