Zamknij

Kiedy rząd ogłosi nowe obostrzenia? Będzie "pakiet nowych zasad bezpieczeństwa"

07.12.2021 11:38
Kiedy rząd ogłosi nowe obostrzenia? Będzie pakiet nowych zasad bezpieczeństwa
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EastNews

Od początku pandemii ponad 3,6 mln osób zakaziło się koronawirusem, a zmarło z jego powodu 85,7 tysięcy ludzi. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada konieczność wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Sprawdzamy, kogo i od kiedy będą obowiązywały.

Lockdown w 2020 roku sprawił, że wielu przedsiębiorców straciło możliwość zarabiania pieniędzy, a część z nich stanęła na skraju bankructwa. Właściciele firm z niepokojem obserwują statystyki zakażeń w obawie przed ponownym wprowadzeniem obostrzeń. Tymczasem prof. Krzysztof J. Filipiak powiedział na antenie Radia ZET: Rząd nie radzi sobie z kolejną falą pandemii. Jesteśmy białą plamą w Europie pod względem obostrzeń.

Czy czeka nas kolejny przestój gospodarczy? - Myślę, że pewne nowe obostrzenia epidemiczne będą obowiązywały w całym kraju. Będą one dotyczyć osób niezaszczepionych - powiedział we wtorek (7 grudnia 2021) w Newsroom WP wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kiedy obostrzenia dla niezaszczepionych?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział w Polsat News, że „trwa jeszcze dyskusja nad nowymi zmianami w obostrzeniach, które będą obowiązywały mniej więcej do końca roku”. Przypomnijmy, że również premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przedstawienie planu kolejnych restrykcji, które zostaną wprowadzone przed Bożym Narodzeniem

Nowe obostrzenia mają zostać ogłoszone w drugim tygodniu grudnia 2021 roku. Zdaniem rzecznika resortu zdrowia trwają jeszcze ostatnie dyskusje nad tym pakietem zmian obostrzeniowych, który powinien wejść w niedługim czasie i obowiązywać mniej więcej do końca roku. - Cały czas jesteśmy jeszcze na szczycie IV fali – dodał Wojciech Andrusiewicz. Informacje te potwierdził w TVP rzecznik rządu Piotr Müller.

W związku z dużą liczbą chorych na COVID-19 oraz dużą liczbą zgonów we wtorek lub w środę zostaną ogłoszone decyzje dotyczące ograniczenia mobilności społecznej oraz zmiany limitów, choć osoby zaszczepione będą zasadniczo wyłączone z tych ograniczeń

Piotr Müller, rzecznik rządu

Rzecznik rządu dodał, że nie chce jeszcze przekazywać szczegółów, ale „to będą decyzje, które będą się wiązać z ograniczeniami - zmianą limitów i pewnymi działaniami ograniczającymi mobilność społeczną po to, aby rozwój choroby ograniczyć". Ograniczenia nie będą dotyczyć osób zaszczepionych.

RadioZET.pl/PAP/WP/PolsatNews/TVP