Zamknij

Rząd zezwoli na wesela? Dr Grzesiowski: to byłaby tragiczna pomyłka

21.04.2021 09:29
Kiedy rząd odmrozi wesela
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News (Protest branzy weselnej przeciw obostrzeniom)

Branża ślubna apeluje o szybkie odmrożenie wesel. Tymczasem lekarz dr Paweł Grzesiowski ostrzega: „w czasie pandemii nie ma nic gorszego, niż wesele”.

Obostrzenia niebawem mogą zostać poluzowane. Rząd w środę 21 kwietnia podczas konferencji prasowej ma ogłosić dalsze decyzje ws. lockdownu. W planach jest regionalizacja obostrzeń. Czy w „bezpiecznych” strefach branża weselna mogłaby być odmrożona?

Zdaniem Pawła Grzesiowskiego, eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z koronawirusem, taki krok rządu byłby „tragiczną pomyłką”.

Kiedy wesela zostaną odmrożone?

Wesela zostaną odmrożone w regionach, które odnotowują najmniejszą liczbę zakażeń? Nie wiadomo, czy na taki scenariusz zdecyduje się rząd, który 21 kwietnia podczas konferencji prasowej ogłosi dalsze decyzje ws. lockdownu.

Wiemy natomiast, że wysoce prawdopodobna jest właśnie regionalizacja obostrzeń, co potwierdził (także na antenie Radia ZET) minister zdrowia Adam Niedzielski.  

A gdyby już w maju odmrozić wesela z limitem 25 osób? Takie pytanie Beata Lubecka zadała ekspertowi Naczelnej Rady Lekarskiej ds. koronawirusa dr Pawłowi Grzesiowskiemu. Ekspert sceptycznie podchodzi jednak do kwestii luzowania obostrzeń w tym zakresie.

Wesela z epidemiologicznego punktu widzenia są tragiczną pomyłką. Pamiętamy, co było w ubiegłym roku. Gdy wesela przed wakacjami zostały odmrożone, tysiące Polaków zachorowało. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy 

Dr Paweł Grzesiowski

- Wesele to impreza wielorodzinna ludzi, którzy zjeżdżają się z całego kraju. Nie ma nic gorszego w epidemii, niż zaprosić rodzinę z drugiego końca Polski na wielogodzinną zabawę w pomieszczeniu zamkniętym – dodał Gość Radia ZET.

Co z weselami na świeżym powietrzu? – Jestem zwolennikiem wszelkich spotkań na świeżym powietrzu, jeśli tylko pogoda na to pozwala. Jeśli w odległości 1,5 m rozstawimy stoliki, to ryzyka praktycznie nie ma – podsumował ekspert.

Branża ślubna od miesięcy apeluje do rządu o odmrożenie wesel. Mowa o tysiącach pracowników nie tylko bezpośrednio związanych z organizacją tego typu imprez, ale także osobach zatrudnionych w branży fotograficznej, cukierniczej, restauracyjnej, czy w cateringu.

RadioZET.pl