Zamknij

Rozbudowa lotniska w Radomiu. Pierwsze loty wiosną 2022 roku

29.10.2019 20:47
Kiedy ruszą loty z Radomia?
fot. Shutterstock/ ImYanis (ilustracyjne)

Pierwsze samoloty z lotniska w Radomiu odlecą rok później niż zakładano, czyli wiosną 2022 roku - poinformowało Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) wykupiło podupadające lotnisko w Radomiu. Nowy terminal, na budowę którego ogłoszono przetarg, miał być otwarty pod koniec przyszłego roku. Pojawiły się jednak problemy z wykonawcami.

Przetarg na budowę terminala 30 września, a otwarcie ofert zaplanowano na 21 października. Trzy firmy zainteresowane budową obiektu - Hochtief Polska z Warszawy, Mirbud ze Skierniewic i Budimex z Warszawy - złożyły jednak odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Skarżyły się m.in. na zbyt krótki termin realizacji inwestycji określony w warunkach zamówienia.

Zobacz także

Właściciel szybko zmienił warunki przetargu i wydłużył czas realizacji tego przedsięwzięcia.  Ostatecznie - jak poinformował rzecznik PPL Piotr Rudzki - wychodząc naprzeciw potencjalnym wykonawcom inwestycji, PPL wydłużył termin realizacji tego zamówienia do 20 miesięcy. Zmienił się też termin otwarcia ofert- nastąpi to 15 listopada.

W konsekwencji, zmieniono też datę otwarcia nowego terminala. Nie zostanie on otwarty końcem 2020 roku, lecz - na przełomie roku 2021/2022. Oznacza to, że pierwsze samoloty z radomskiego portu odlecą rok później niż zakładano, czyli dopiero wiosną 2022 roku.

Zobacz także

Cała inwestycja ma pochłonąć około 270 milionów złotych. Chodzi o budowę terminala o powierzchni 30 tysięcy m kw. W budynku ma się znajdować m.in. 30 stanowisk check-in, 10 - kontroli bezpieczeństwa i po osiem - kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach.

W tej części lotniska znajdzie się 10 bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu. W strefie komercyjnej, przystosowanej do potrzeb głównie pasażerów lotów czarterowych, zaplanowano punkty gastronomiczne i handlowe. Terminal w przyszłości ma obsługiwać rocznie nawet 3 miliony pasażerów.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP