Zamknij

Dlaczego restauracje są zamknięte? Minister zdrowia tłumaczy

19.01.2021 16:53
Politycy o zamknięciu gastronomii
fot. PAP/Piotr Nowak

Dlaczego rząd zamknął restauracje, hotele i siłownie, a sklepy nadal są otwarte? Minister zdrowia Adam Niedzielski i prezydent Andrzej Duda odpowiadali na pytania internautów.

Lockdown już 10. miesiąc paraliżuje gospodarkę. Z obawy przed nadmierną transmisją wirusa rząd postanowił zamrozić wybrane sektory gospodarki.

Z rządowym zakazem mierzą się obecnie przedstawiciele gastronomii, hotelarstwa czy branży fitness. Dlaczego akurat te sektory gospodarki zostały zamrożone i kiedy można będzie liczyć na luzowanie obostrzeń?

Dlaczego niektóre branże są zamrożone? Politycy tłumaczą

Na te i inne pytania internautów podczas sesji Q&A odpowiadali prezydent Andrzej Duda, szef KPRM Michał Dworczyk i minister zdrowia Adam Niedzielski. Internauci pytali m.in. o gastronomię, która zgodnie z obostrzeniami, które obowiązywać będą przynajmniej do końca stycznia, działać może jedynie na wynos.

Zdesperowani przedsiębiorcy zadeklarowali, że bez względu na obostrzenia chcą otworzyć bary i restauracje. Część przedsiębiorców zdecydowała się np. na otwarcie kuchni polowej, były też sposoby na przyjmowanie klientów w lokalu metodą „na testera”.

Minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiadał na pytanie internautów m.in. w sprawie gastronomii i możliwego terminu luzowania obostrzeń w tym sektorze.

Opieramy się na amerykańskich badaniach, które mówią o ryzyku związanym z otwieraniem poszczególnych branż. Siłownie, restauracje czy bary są na szczycie listy tych miejsc, gdzie potencjalnie najczęściej dochodzi do zakażeń. Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, kiedy odmrozimy te branże

Adam Niedzielski

- Z punktu widzenia bezpieczeństwa najprędzej odmrozilibyśmy handel – dodał Niedzielski.

Prezydent Andrzej Duda odpowiedział też na pytanie, dlaczego sklepy mogą działać, a restauracje nie. – Czas przebywania w restauracji jest dłuższy, niż czas robienia zakupów w sklepie. To kwestia tego, jak długo potencjalnie zakażona osoba przebywa z innymi ludźmi. Poza tym, w restauracjach nie nosimy maseczek. To odpowiedź na pytanie dlaczego niektóre sektory są otwarte, a w niektórych obostrzenia wciąż obowiązują  – podsumował prezydent.

 RadioZET.pl