Zamknij

Kiedy ponowne otwarcie siłowni? Rząd po rozmowie z przedsiębiorcami

20.10.2020 11:58
Kiedy ponowne otwarcie siłowni
fot. BigPixel Photo/shutterstock (ilustarcyjne)

Przedsiębiorcy z branży fitness, właściciele aquaparków i basenów są już po negocjacjach z rządem w sprawie lockdownu i wsparcia dla firm.

Przedsiębiorcy z branży fitness mierzą się z drugim w tym roku lockdownem. Rząd zdecydował o zawieszeniu w całym kraju działalności basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness.

Kiedy siłownie znów będą otwarte? Jakie wsparcie otrzymają przedsiębiorcy? Przedstawiciele branży są już po rozmowach z kierownictwem resortu rozwoju, pracy i technologii.

Rząd kontra branża fitness. Co przyniosły rozmowy?

Szef MRPiT Jarosław Gowin i wiceminister Olga Semeniuk rozmawiali z przedstawicielami branży fitness. Minister Gowin w komunikacie prasowym przekazał, że rząd jest otwarty na dialog z branżą.

Nam wszystkim zależy bowiem tyleż na dobru państwa branży, co na możliwie najlepszej kondycji polskiej gospodarki 

Jarosław Gowin

Olga Semeniuk dodała, że resort chciałby jak najszybciej odmrozić branżę, ale przy zachowaniu większego niż do tej pory poziomu bezpieczeństwa.

Zobacz także

W spotkaniu uczestniczył m.in. Adam Abramowicz – rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR, przedstawiciele branży fitness, w tym Tomasz Napiórkowski, prezes Polskiej Federacji Fitness.

Branża przedstawiła swoje postulaty, teraz ruch jest po stronie rządu.

Branża fitness: rząd ma czas do 24 października

Przedstawiciele branży fitness chcą wsparcie finansowego i pokrycia przez państwo procentowego spadku przychodów. Przedsiębiorcy liczą też na dopłaty do finansowania działalności i wsparcia dla tych firm, które istnieją od 16 października. Co najistotniejsze, branża postuluje o ponowne otwarcie siłowni i basenów najpóźniej do 24 października.

- Rząd ma czas do soboty 24 października, by na nowo otworzyć branżę. To realny termin, w Sejmie trwa dyskusja na ten temat. Czekamy na informację zwrotną – mówi dla Radiazet.pl Tomasz Napiórkowski, prezes Polskiej Federacji Fitness.

Przedstawiciel branży wskazuje, że ostateczną datą otwarcia siłowni wyznaczoną przez branżę jest 24 października.

Jeśli nie poznamy daty otwarcia siłowni w tym tygodniu lub rząd zaplanuje ich otwarcie po 24 października, to wówczas będziemy musieli podjąć zdecydowane kroki. Na decyzję czeka 3 miliony użytkowników, 150 tysięcy pracowników i 4 tysiące przedsiębiorców 

Tomasz Napiórkowski

W rozmowie z przedstawicielem branży zapytaliśmy, czy tarcza antykryzysowa wprowadzona podczas pierwszego lockdownu sprawdziła się.

Zobacz także

- Gdybyśmy wiosną jako cała branża faktycznie mogli skorzystać z tarcz antykryzysowych, to otrzymalibyśmy od rządu nawet miliard złotych. Ostatecznie cała branża otrzymała w ramach tarcz i  subwencji około 200 milionów złotych. Chcielibyśmy wprowadzić własne poprawki do tych tarcz, dzięki którym branża mogłaby z tych pieniędzy rzeczywiście skorzystać. Przepisy wprowadzone wiosną były tak skonstruowane, że wykluczyły część podmiotów ze wsparcia. Przykład? Wymóg zawarcia z pracownikami umów o pracę by skorzystać z dofinansowania – mówił Tomasz Napiórkowski.

- Nie chodzi zresztą tylko o pensje. Głównym kosztem w naszej branży są czynsze i inne opłaty administracyjne. To dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie, które musimy płacić mimo zamknięcia siłowni – dodaje.

RadioZET.pl