Zamknij

Branża apeluje: otworzyć galerie handlowe do 30 listopada

12.11.2020 14:22
Kiedy otwarcie galerii handlowych
fot. Mateusz Jagielski/East News

Handlowcy po raz drugi mierzą się ze skutkami lockdownu. Branża apeluje o przywrócenie pełnego funkcjonowania centrów handlowych i wyznacza rządzącym termin.

Lockdown ponownie dotknął handlowców. Od 7 listopada w galeriach handlowych mogą działać jedynie sklepy spożywcze i punkty usługowe.

Polska Rada Centrów Handlowych w swoim oświadczeniu apeluje do rządu o przywrócenie pełnego funkcjonowania centrów handlowych nie później niż od 30 listopada.

Handlowcy: otworzyć galerie do 30 listopada

Handlowcy, najemcy, właściciele centrów handlowych i inni przedsiębiorcy z branży apelują do rządu o pełne przywrócenie działalności galerii handlowych nie później niż od 30 listopada bieżącego roku.

Zobacz także

Galerie są częściowo zamknięte od 7 listopada. Działać w nich mogą jedynie apteki, punkty usługowe i sklepy spożywcze. To powtórka lockdownu, którego skutki handlowcy doświadczyli już wiosną. Nie wszystkie firmy od tamtego czasu zdążyły nadrobić straty.

Branża w najnowszym stanowisku pisze, że „centra handlowe były i są przygotowane do bezpiecznej obsługi klientów będąc jednymi z najbezpieczniejszych miejsc publicznych w czasach pandemii”. Handlowcy wskazują, że nakładane na ten sektor gospodarki restrykcje prowadzą do bankructw i likwidacji tysięcy miejsc pracy.

Zobacz także

Galerie handlowe podczas pierwszego lockdownu przez trzy miesiące, od marca do maja, odnotowały spadek obrotów rzędu 17,5 mld złotych – czytamy w oświadczeniu. Branża chce ponownego otwarcia galerii handlowych przed 30 listopada, by umożliwić klientom bezpieczne zakupy przed Świętami Bożego Narodzenia.

„Świadome i rozłożone w czasie zakupy na 4 tygodnie pozwolą polskim rodzinom przygotować się do tak ważnych w polskiej tradycji Świąt Bożego Narodzenia w bezpieczny i spokojny sposób” – czytamy w oświadczeniu.

Ograniczenie działalności obiektów handlowych w najważniejszym dla handlu okresie jest dla branży ciosem, który może doprowadzić do bankructw wielu firm, w tym polskich marek, oraz likwidacji tysięcy miejsc pracy. Ostatni kwartał roku jest najważniejszy dla sektora – to czas zakupów dóbr takich jak odzież i obuwie oraz oczywiście zakupów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia 

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług

Branża wylicza, że tylko w listopadzie przez zamkniecie galerii handlowych firmy stracą około 8 mld złotych. Wydłużenie lockdownu może przynieść kolejne nawet 12 mld zł strat.

RadioZET.pl/mat.pras