Zamknij

Gastronomia ostatnia do otwarcia. Lockdown w Wielkiej Brytanii

17.02.2021 20:09
Lockdown w Wielkiej Brytanii
fot. Willy Barton/shutterstock (ilustracyjne)

Europa ostrożnie podchodzi do kwestii luzowania obostrzeń. Przykład? Wielka Brytania, która dopiero obmyśla procedurę stopniowego znoszenia lockdownu.

Lockdown w Wielkiej Brytanii wydaje się bardziej dotkliwy,  niż ten w polskim wydaniu. Zamknięte są hotele oraz sklepy inne niż te, które oferują produkty pierwszej potrzeby.

Podobnie jak w Polsce, brytyjskie restauracje, bary i puby mogą działać jedynie na wynos. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zadeklarował, że ten sektor gospodarki nieprędko się otworzy.

Lockdown w Wielkiej Brytanii i ostrożna wizja Borisa Johnsona

Podczas gdy polski rząd na kilkukrotnie znosił i przywracał restrykcje, Wielka Brytania dopiero teraz chce otwierać gospodarkę po drugiej fali koronawirusa. Premier Boris Johnson ogłosił, że pracuje nad „mapą drogową wychodzenia z lockdownu”.

Plan odmrażania brytyjskiej gospodarki ma ujrzeć światło dzienne w przyszłym tygodniu. Jak mówił Johnson, strategia jest oparta na "ostrożnym i rozważnym podejściu", a luzowanie restrykcji odbędzie się etapami.

Dzięki temu, jak wyjaśnił, ma ono być nieodwracalne. "Od tej pory chcemy iść w jednym kierunku" - podkreślił szef rządu. Już podczas poprzednich wystąpień Johnson mówił, iż zależy mu na tym, by był to ostatni lockdown.

Które sektory mają szanse na szybkie otwarcie? Johnson pytany o odmrożenie sektora hotelarsko-gastronomicznego przypomniał o wiosenną strategię odmrażania gospodarki. Wówczas branże te zostały odmrożone na samym końcu.

- Trzeba pamiętać, że w zeszłym roku otworzyliśmy ten sektor w pełni jako jedną z ostatnich rzeczy, które zrobiliśmy, ponieważ istnieje oczywiście dodatkowe ryzyko transmisji – mówił Johnson.

Johnson w ostatnich dniach mówi o tym, że chce zobaczyć "ostrożny, ale nieodwracalny" postęp, co sugeruje, że wychodzenie z lockdownu będzie się odbywać wolniej niż miało to miejsce latem minionego roku.

RadioZET.pl/PAP