Zamknij

Kiedy nowe obostrzenia? Zaskakująca informacja Rady Medycznej

27.09.2021 12:38
Adam Niedzielski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Gdy liczba zachorowań przekroczy 1000 przypadków, rząd zajmie się wprowadzaniem kolejnych obostrzeń – zadeklarował minister zdrowia Adam Niedzielski. We wrześniu 2021 ocieraliśmy się już o tę granicę, a przypadków ciągle przybywa. Czy nowe, regionalne lockdowny mogą zostać wprowadzone już za kilka dni?

Lockdown ogólnopolski już nie wróci, trzeba jednak szykować się na obostrzenia wdrażane regionalnie. Oznacza to powrót stref zielonych, żółtych i czerwonych. W pierwszych powiatach przekraczane są już wskaźniki kwalifikującego do wprowadzania lokalnych obostrzeń.

Czy w związku z tym od zaostrzenia restrykcji dzielą nas już tylko dni? Prof. Magdalena Marczyńska podała zaskakującą informację: „na ten temat nie było podczas ostatnich spotkań ani słowa”. Adam Niedzielski oznajmił zaś, że rząd przedłuży na październik obecne zasady, na razie bez wprowadzania nowych.

Lockdown na czwartą falę. „Ani słowa o obostrzeniach”

- Do poziomu poniżej 1000 zakażeń na dobę nie będziemy wprowadzali obostrzeń – zadeklarował minister zdrowia Adam Niedzielski. Wygląda na to, że zapowiedź jest stosowana z żelazną konsekwencją. Prof. Magdalena Marczyńska, członek Rady Medycznej, zdradziła PAP, że w czasie ostatnich rozmów z rządem na temat nowych restrykcji nie padło nawet jedno słowo.

Cisza niepokoi przedsiębiorców, którzy byli już zaskakiwani przez wprowadzane z dnia na dzień zakazy działalności. Biznes poprosił rząd, żeby poinformował, czego należy spodziewać się w nadchodzących tygodniach i jakie utrudnienia czekają przedsiębiorców.

Na razie wszystko pozostaje po staremu: Niedzielski poinformował, że rozporządzenie o obowiązujących obostrzeniach zostanie przedłużone na październik 2021 bez wprowadzania w nim jakichkolwiek zmian. Prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej potwierdziła PAP, że nie ma żadnych rozmów na temat zaostrzenia restrykcji.

Od początku wiadomo, że jeśli istotnie wzrośnie liczba chorych hospitalizowanych, to w regionach, gdzie służba zdrowia będzie niewydolna, gdzie będzie brakowało miejsc w szpitalach i respiratorów, a dodatkowo mało osób jest zaszczepionych, będą wprowadzane lokalnie obostrzenia. Rada Medyczna na teraz jednak w ogóle o tym nie rozmawia.

prof. Magdalena Marczyńska

Z wyliczeń analityków wynika, że granica 1000 wykrywanych zachorowań dziennie może zostać przekroczona jeszcze we wrześniu 2021 roku. 23 września 2021 odnotowano już 974 przypadki. Jeśli trend wzrostowy się utrzyma, rząd może zostać zmuszony do wprowadzenia restrykcji w pierwszym lub drugim tygodniu października 2021 roku.

Z zapowiedzi wynika, że restrykcje będą wprowadzane na poziomie powiatów i mają dotyczyć przede wszystkim osób, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19. Mowa jest między innymi o zmniejszeniu liczby klientów mogących przebywać jednocześnie w sklepach.

RadioZET.pl/PAP