Zamknij

Kiedy lockdown w Polsce? Oto możliwe daty wprowadzenia obostrzeń

21.09.2021 12:07
Mateusz Morawiecki
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Gdy liczba wykrywanych zachorowań na COVID-19 przekroczy 1000, rząd wprowadzi ograniczenia – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Trzeci tydzień września 2021 zaczął się od okolic 800 przypadków, na początku miesiąca wykrywano połowę mniej zachorowań. Kiedy należy spodziewać się przekroczenia wskazanej przez rząd granicy?

Lockdown zbliża się coraz szybciej. Z danych o zachorowaniach wynika, że  pierwszy powiat w Polsce spełnił już kryteria obwołania strefą żółtą. Należy przy tym pamiętać, że ze względu na przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 przez połowę Polaków, są oni znacznie mniej zagrożenie zachorowanie – Adam Niedzielski podał, że 99,1 procent przypadków notowanych jest u osób, które zabiegowi się nie poddały.

Z tego powodu podwyższono o 100 procent kryteria liczbowe przyporządkowywania do strefy żółtej i czerwonej: gdyby stosować zasady z 2020 roku, powiat Łęczna (woj. lubelskie) byłby już strefą czerwoną. Takich miejsc będzie przybywać wraz z rozpędzaniem się czwartej fali zachorowań. Kiedy można spodziewać się przekroczenia wskazanej przez rząd granicy 1000 przypadków?

Lockdown: kiedy rząd wprowadzi ograniczenia?

Rekord zachorowań września 2021 roku to 797 przypadków; w tygodniu 20-26 września 2021 wykrywano poniedziałek i wtorek nieco ponad 700 zachorowań. Ogólny trend jest jednak rosnący – niewykluczone, że granica 1000 przypadków zostanie przekroczona jeszcze przed weekendem.

Do tej pory rząd podejmował decyzję na podstawie średniej zachorowań z ostatnich 7 dni. Ta 21 września 2021 roku według wyliczeń Piotra Tarnowskiego, analityka opracowującego i wizualizującego statystyki podawane przez Ministerstwo Zdrowia, wyniosła 650 przypadków.

Jeśli przy wprowadzaniu obostrzeń z powodu czwartej fali zachorowań będą stosowane takie same kryteria, jak wcześniej, lockdownu można spodziewać się najwcześniej w okolicy 4 października 2021. Liczba wykrywanych przypadków musiałaby przekroczyć 1000 i utrzymać się na tej wysokości przez przynajmniej kilka dni, żeby średnia tygodniowa także podskoczyła powyżej wyznaczonej przez rząd granicy.

W oficjalnych wypowiedziach rządu nie było jednak zastrzeżeń, że wskazane 1000 przypadków odnosi się do tygodniowej średniej. Jeśli politycy zmienili zasady i wystarczy jednorazowe przekroczenie tej granicy, to wprowadzenie stref żółtych i czerwonych może zostać ogłoszone nawet 24 września 2021 i wprowadzone od poniedziałku 27 września 2021.

Jeżeli przyrost nie będzie tak szybki, obostrzenia mogą wrócić tydzień później – albo od soboty 2 października 2021, albo od poniedziałku 4 października 2021.

RadioZET.pl