Zamknij

Kiedy kwota wolna od podatku i zmiany w składce zdrowotnej? Znamy datę

23.06.2021 10:29
Kiedy kwota wolna od podatku i zmiany w składce zdrowotnej? Znamy datę
fot. Piotr Molecki/East News

Polski Ład zmieni przepisy prawne, które mają wpływ na funkcjonowanie polskich przedsiębiorców. Kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia w życie nowych pomysłów Zjednoczonej Prawicy?

Polski Ład został zaprezentowany w połowie maja 2021 roku jako pomysł Zjednoczonej Prawicy na poprawę sytuacji gospodarczej Polski po pandemii koronawirusa.

Koszt zmian w Polskim Ładzie przekroczy 1 proc. PKB. Zdaniem wiceszefa resortu finansów "zbliżamy się nawet, na chwilę obecną, do ok. 1,5 proc." 

Polski Ład. Kiedy zostaną wprowadzone zmiany?

Nowy program partii rządzącej ma wprowadzić szereg zmian w polskim prawie. Szeroko dyskutowane są kwestie, które wpłyną na polskich przedsiębiorców. Pojawia się pytanie, kiedy dokładnie wejdą w życie zmiany w składce zdrowotnej oraz od jakiej daty podniesiona zostanie kwota wolna od podatku? Na te pytania odpowiedział w środę (23 czerwca 2021) w Polskim Radiu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Zadeklarował, że wybrane zmiany będą obowiązywać już w 2022 roku.

18 mln Polaków skorzysta z podniesienia kwoty wolnej od podatku, nie będzie im się naliczał podatek od 1 stycznia. To cały szereg zmian, które są planowane, które są wykonalne bardzo szybko

Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej

Od czego zależy tempo wprowadzania zmian? Zdaniem wiceszefa resortu od 2022 roku zaczną obowiązywać te elementy programu, które "będą możliwe z punktu widzenia przygotowania aktów prawnych", jak np. "dopłaty do paliwa rolniczego".

Polski Ład. Składka zdrowotna w wysokości 9 proc. dla wszystkich

Waldemar Buda został zapytany w trakcie wywiadu czy od 1 stycznia 2022 r. wejdzie "składka zdrowotna w wysokości 9 proc. dla wszystkich, a w szczególności dla tych, którzy mają własne firmy"? Wiceminister odpowiedział: "Tak, bo to jest też element parapodatkowy, obciążeniowy, publiczny i też dobrze, jak wchodzi z początkiem roku. To jest pewnego rodzaju cały system zmian podatkowo-daninowych, zatem to dobrze, że wejdzie w jednym czasie. Będzie przejrzyste: co było, co jest, ile osób z tego skorzysta".

Warto pamiętać, że rząd oszacował czas trwania prac legislacyjnych w Polskim Ładzie na okres 100 dni. Buda zadeklarował, że politycy Zjednoczonej Prawicy będą się trzymali wskazanego terminuw ustalaniu nowych przepisów.

Fundamenty programu Polski Ład to: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego; dom do 70 m kw. bez formalności; a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

RadioZET.pl/PAP/PolskieRadio