Zamknij

Kiedy koniec pandemii? Znamy szacowany termin

23.08.2021 08:07
Kiedy koniec pandemii? Znamy szacowany termin
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews

Ile jeszcze potrwa pandemia? Ekspertka z zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN powiedziała o szacowanym czasie walki z koronawirusem. Sprawdzamy, kiedy jej zdaniem, będzie można wrócić do normalności, którą znaliśmy przed wybuchem zarazy.

Lockdown, obostrzenia i ograniczenia w prowadzeniu biznesu, które spowodowała pandemia koronawirusa, odciskają piętno na polskiej gospodarce. Wiele firm stanęło na skraju bankructwa lub musiało zawiesić działalność na wiele miesięcy.

Szczepienia mają być ratunkiem przed powtórką sytuacji z 2020 roku. Jednak liczba osób, które przyjęły substancję przeciwko COVID-19, wciąż jest zbyt mała, aby powstrzymać czwartą falę koronawirusa.

Kiedy koniec pandemii? Podano szacowany termin

„Rzeczpospolita” zapytała dr Anetę Afelt z zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN o to, ile jeszcze potrwa pandemia. Ekspertka oszacowała, że najwcześniej zakończy się między 2024 a 2026 rokiem, ale jest warunek.

Epidemia potrwa jeszcze ok. 3-5 lat. Jeśli nie zatrzymamy tworzenia nowych wariantów wirusa, to ten okres jeszcze się wydłuży

dr Aneta Afelt z zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN

Zdaniem dr Afelt jest duże zagrożenie, że Polacy wracający do kraju z urlopu, mogą być nieświadomymi nosicielami koronawirusa: "Być może nawet różnych wariantów. Do Polski przyjeżdżają też turyści zza granicy, bo dalsze podróże poza kontynent europejski są obecnie zbyt ryzykowne. To też sprzyja w najbliższym czasie zaostrzeniu sytuacji epidemicznej" – dodała ekspertka.

W środę (18 sierpnia 2021) pisaliśmy, że przedsiębiorcy obecnie odrabiają straty, ale już pojawiają się komentarze, że przyczyną wybuchu czwartej fali pandemii koronawirusa będą zagraniczne wycieczki i dalekie wyjazdy w ramach urlopu.  Czy polską gospodarkę czeka kolejny paraliż?

Lockdown. Kiedy czwarta fala pandemii?

Czy czwarta fala pandemii już się rozpoczęła? W „Rz” dr Aneta Afelt z zespołu doradczego ds. COVID-19 powiedziała: "Podejrzewam, że zauważalne przyrosty będą pod koniec sierpnia, najpóźniej w drugim tygodniu września. W drugiej połowie września należy spodziewać się już gwałtownego przybywania pozytywnych wyników testów". Kiedy będzie szczyt zachorowań?

- Złoży się na to przede wszystkim powrót do normalnej aktywności. Wszędzie tam, gdzie usługi były możliwe w dystansie, teraz będą coraz częściej opierały się na bezpośrednim kontakcie. Otwarte są też usługi, które zakładają kontakt bezpośredni – fryzjerzy, kosmetyczki, duża część obsługi bankowej, rehabilitacja, planowe zabiegi w szpitalach, wyjazdy sanatoryjne. Mają ruszyć także szkoły i uczelnie. Czyli znów wracamy do bardzo gęstej sieci kontaktów społecznych. Wówczas potrzeba około sześciu tygodni do momentu, kiedy jest już galopujący przyrost przypadków. A to oznacza, że szczyt będzie w połowie października lub pod koniec tego miesiąca - powiedziała dr Aneta Afelt.

Ekspertka powiedziała też o wpływie szczepień przeciwko COVID-19 na czwartą falę. Podkreśliła, że w Polsce jest ok. 5 mln niezaszczepionych dzieci.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita