Zamknij

Kiedy Krajowy Plan Odbudowy? Polski rząd naciska na UE, aby zatwierdziła projekt

20.08.2021 20:00
Kiedy Krajowy Plan Odbudowy? Polski rząd naciska na UE, aby zatwierdziła projekt
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/EastNews

Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej uważa, że jest duże prawdopodobieństwo, że we wrześniu Komisja Europejska zatwierdzi polski projekt Krajowego Planu Odbudowy. Zdaniem polityka, dokument został już wynegocjowany i uzgodniony, brakuje jedynie oficjalnego zatwierdzenia.

Krajowy Plan Odbudowy to dokument, który przygotowało każde państwo członkowskie. Przedstawiciele wspólnoty przesłali projekty do Komisji Europejskiej. W środku wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro. Na tę kwotę składa się 23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek.

We wtorek (17 sierpnia 2021) pisaliśmy, że polska propozycja Krajowego Planu Odbudowy została wstrzymana, a powód Komisji Europejskiej był zaskakujący.

Krajowy Plan Odbudowy. Rząd naciska na UE, aby zatwierdziła projekt

Polska mobilizuje Komisję Europejską, aby jak najszybciej zatwierdziła Krajowy Plan Odbudowy - wynika z piątkowej (20 sierpnia 2021) wypowiedzi wiceministra funduszy i polityki regionalnej Waldemara Budy na antenie TV Republika. Jego zdaniem istnieje szansa na zatwierdzenie KPO przez Komisję Europejską we wrześniu.

Na ten moment około 7-8 krajów ma zatwierdzone swoje plany odbudowy i dostało zaliczki. Mobilizujemy Komisję Europejską, żeby te działania w stosunku do Polski, do polskiego KPO był jak najszybsze, bo mamy ten komfort, że dokument został już wynegocjowany, uzgodniony. Dzisiaj tylko po stronie Komisji Europejskiej leży jego zatwierdzenie i przekazanie do kolejnych gremiów, które muszą w tej procedurze zatwierdzenia uczestniczyć

Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej

Wiceminister poinformował, że w sierpniu jest niewielka szansa na zatwierdzenie polskiego KPO, ponieważ Komisja Europejska nie pracuje w drugim miesiącu wakacji.

- Liczymy na wrzesień, jako ten czas, w którym wszystkie plany będą zatwierdzone, te które są kompletne. Niektóre kraje mają jeszcze niewynegocjowane plany. Teraz wszystko leży po stronie komisji, a my ją możemy mobilizować - stwierdził wiceminister.

W ubiegłym tygodniu rzecznik KE Eric Mamer powiedział, że nie ma ram czasowych, jeśli chodzi o termin ewentualnej decyzji KE ws. polskiego KPO. Jednak, jak wskazał Buda, ustalony z Polską termin na zatwierdzenie KPO minął 1 sierpnia 2021 rou.

RadioZET.pl/PAP/TV Republika