Zamknij

Kaufland walczy z foliówkami. Sklep testuje nowe rozwiązanie

03.10.2019 19:56
Zakupy na wagę do własnych opakowań w Kauflandzie
fot. Shutterstock/Karolis Kavolelis (ilustracyjne)

Czy worki foliowe znikną z Kauflandu? Sklep testuje nowe rozwiązanie i chce ograniczyć zużycie plastiku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Sieć Kaufland testuje możliwość pakowania produktów do opakowań własnych klientów – informuje firma. 

Zobacz także

Testy trwają od początku października w 11 marketach w Polsce. Inicjatywa jest elementem szerszej kampanii Kaufland ograniczającej zużycie plastiku – czytamy w komunikacie.

Kaufland namawia, pakować żywność do szklanego lub plastikowego pojemnika, słoika lub woreczka wielorazowego użytku. Od początku października w wybranych marketach klienci mogą pakować żywność do przyniesionych przez siebie opakowań wielokrotnego użytku. Chodzi o produkty ze stoisk z obsługą, czyli sery, wędliny i produkty garmażeryjne – z wyłączeniem mięsa i drobiu.

Zobacz także

„Przed ważeniem produktów pracownik stoiska taruje wagę, czyli zeruje na niej masę danego opakowania, a następnie po zważeniu pojemnika z produktami nakleja na pojemnik klienta etykietę cenową. Ta stanowi podstawę do dokonania płatności – zarówno w kasach tradycyjnych, jak i samoobsługowych” – czytamy w komunikacie sklepu.

Celem sieci jest redukcja zużycia tworzyw sztucznych o 20 procent do 2025 roku.

Możliwość pakowania wybranego asortymentu do opakowań wielokrotnego użytku, przyniesionych przez klientów to odpowiedź Kauflandu na ich oczekiwania. Podjęliśmy już szereg działań ograniczających zużycie plastiku, w tym wprowadziliśmy ekologiczne zamienniki dla toreb foliowych.

- mówi Agnieszka Kotlińska, ekspert ds. CSR w sieci Kaufland Polska.

Nowa usługa testowana jest w sklepach w Brzegu, Giżycku, Gostyninie, Krakowie, Legionowie, Mysłowicach, w Sosnowcu, we Wrocławiu i w Zabrzu.

Zobacz także

Zero waste w sklepach to nie nowość. Na ograniczenie plastiku zdecydował się już niemiecki Lidl, który oferuje ekologiczne siatki na warzywa i owoce. Również polskie sklepy zmieniają się w proekologiczny sposób. Od początku września obowiązuje ustawa, zgodnie z którą za opakowania foliowe sklep powinien pobrać opłatę recyklingową. Ma to skłonić konsumentów do zastąpienia jednorazowych foliówek własnymi torbami na zakupy.

Zobacz także

RadioZET.pl