Zamknij

Kaucje od plastikowych butelek. Wiceminister klimatu wyjaśnia

11.09.2020 12:52
Kaucje od butelek plastikowych. Od kiedy? Wiceminister klimatu wyjaśnia
fot. Bignai/Shutterstock (ilustracyjne)

Jak będzie wyglądał system kaucyjny od plastikowych butelek? Szczegóły podczas spotkania z senatorami przekazał wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

System kaucyjny miałby zafunkcjonować razem z rozszerzoną odpowiedzialnością producentów - wynika z wypowiedzi wiceministra klimatu Jacka Ozdoby. W czwartek uczestniczył w posiedzeniu senackiej komisji środowiska, na które poruszany był temat m.in. wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności (ROP) producentów, a także systemu kaucyjnego w Polsce.

ROP wymusi na producentach produktów w opakowaniach finansowanie zbierania i zagospodarowywania odpadów opakowaniowych na poziomie znacznie wyższym niż ma to miejsce obecnie.

System kaucyjny od butelek plastikowych bez automatów

Zgodnie z przygotowaną przez resort klimatu propozycją, system miałby być "bezparagonowy". Minister Ozdoba wyjaśnił, że byłby on dobrowolny i nie opierał się np. na obowiązkowym wprowadzeniu automatów, w których moglibyśmy zostawić np. plastikową butelkę.

Zobacz także

Wiceminister klimatu przyznał, że analizy ekonomiczne wskazują, że system oparty na automatach byłby bardzo drogi, a jego koszty byłby przerzucane na klientów.

Kilka lat temu ówczesny resort środowiska, który zajmował się kwestiami odpadowymi przeprowadził analizę, z której wynikało, że wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego opartego o automaty przyjmujące opakowania kosztowałby 19-24 mld zł w ciągu pięciu lat. Wynikało z niej ponadto, że w sklepach musiałby się pojawić ok. 118 tys. automatów, a koszt jednego to przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zobacz także

Ozdoba wskazał, że przykładem dobrze funkcjonującego sytemu kaucyjnego jest ten, jaki został wprowadzony przez browary. Klienci mogą zostawić szklane butelki w sklepie i odzyskać kaucję.

Wiceminister w lipcowej rozmowie z PAP informował, że ROP miałby zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2022 roku.

RadioZET.pl/PAP