Zamknij

Kaucja za plastikowe butelki w wykazie prac rządu. Ile może wynieść?

15.09.2021 13:20
butelki plastikowe na śmietniku
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Ustawa o bezparagonowym systemie kaucyjnym została zamieszczona oficjalnie w wykazie prac rządu. Oznacza to przyspieszenie prac nad przepisami, które wprowadzą dodatkową opłatę za produkty w opakowaniach z tworzyw sztucznych.

Kaucja na opakowania z tworzyw sztucznych ma pojawić się szybciej, niż zakładały pierwotne plany. Jej wprowadzenie ma za zadanie zwiększyć ilość plastiku poddawanego recyklingowi. Ma w tym pomóc finansowe motywowanie konsumentów do oddawania opakowań do sklepów.

Szczegóły rozwiązania na razie trzymane są w tajemnicy. Z sygnałów wysyłanych wcześniej przez Ministerstwo Klimatu wynika, że kaucja ma wynosić 1-2 zł od opakowania. Wliczenie jej w cenę wielu produktów – na przykład butelkowej wody mineralnej – oznaczać może wzrost kwoty do zapłacenia nawet o 100 procent.

Kaucja za plastikowe butelki. Kiedy się pojawi, ile wyniesie?

System kaucyjny razem z zaprezentowanym już projektem ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producenta (która poddawana jest właśnie przedłużonym konsultacjom społecznym) ma stworzyć nową gospodarkę odpadami, w której większość tworzyw sztucznych trafiających na rynek będzie poddawana ponownemu przetwarzaniu.

Prace nad nowym prawem wyraźnie przyspieszyły: do wykazu prac rządu trafił projekt ustawy o bezparagonowym systemie kaucyjnym na opakowania z tworzyw sztucznych. Oficjalnie potwierdził to w rozmowie z serwisem money.pl Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu.

Nie jest tajemnicą, że zanim jeszcze zaprezentowaliśmy projekt o rozszerzonej odpowiedzialności producenta, zapowiedzieliśmy, że jego dodatkowym elementem, który będzie tworzyć gospodarkę odpadową, będzie system kaucyjny.

Jacek Ozdoba

Kaucje za plastikowe opakowania mają być pobierane i zwracane na zasadach zbliżonych do kaucji za szklane butelki na piwo. Różnicą, którą podkreślał wcześniej wiceminister Ozdoba, jest założony z góry brak obowiązku okazywania paragonu.

Data wejścia nowego prawa nie została jeszcze określona. Wartość kaucji za opakowanie ma wynieść, według wcześniejszych rozważań resortu, od 1 do 2 zł. Jej wysokość ma być zachętą do oddawania butelek do ponownego przetwarzania, tak by nie trafiały na wysypiska.

RadioZET.pl/money.pl