Zamknij

Kaucja za plastikowe butelki? To nowy pomysł resortu klimatu

Katarzyna Witwicka
03.01.2020 13:55
Kaucja za plastikowe butelki
fot. Shutterstock/DidiPho (ilustracyjne)

Pracujemy nad wprowadzeniem na polski rynek systemu kaucji m.in. na butelki z tworzyw sztucznych po napojach – mówił wiceminister klimatu Sławomir Mazurek dla PAP.

  Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Ministerstwo Klimatu chce, by parlament przyjął odpowiednie przepisy jeszcze w 2020 roku. Chodzi o reformę dotyczącą rozszerzonej odpowiedzialności producenta i unijną dyrektywę o odpadach. Reforma wiąże się z przerzuceniem na producentów kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z danych produktów lub opakowań.

Jak wskazał wiceminister Mazurek, nowe przepisy wdrożą m.in. unijną dyrektywę w sprawie odpadów oraz opakowań i odpadów opakowaniowych.

 Producenci produktów w opakowaniach będą finansować zbieranie i zagospodarowanie odpadów opakowaniowych na poziomie znacznie wyższym niż ma to miejsce obecnie. Pozyskane w ten sposób środki wypełnią lukę inwestycyjną i stworzą sprawnie działający system odzysku surowców wtórnych

- powiedział Mazurek.

Zgodnie z unijnymi przepisami, do 2025 roku kraje UE zobowiązane są zagospodarować w ten sposób 55 procent odpadów, do roku 2030 - 60 procent, a do 2035 roku - 65 procent.

Zobacz także

Mazurek przypomniał, że przepisy unijne przewidują też, że butelki na napoje z tworzyw sztucznych wprowadzane na rynek mają zawierać w sobie także materiały pochodzące z recyklingu, tzw. recyklat. Unijne przepisy mówią, że recyklat ma mieć przynajmniej 30 procentowy udział w tych opakowaniach w 2030 roku.

Co to oznacza dla polskiego rynku?

Wiceminister klimatu wskazał, że resort analizuje różne warianty wprowadzenia opłaty za gospodarowanie odpadami dla przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach. Planuje się, że będzie ona doliczana do każdego kilograma opakowania, w którym wprowadzono produkt do obrotu. Mazurek wyjaśnił jednak, że to nie będzie jedna, stała opłata. Będzie ona zależała od rodzaju materiału, z jakiego będzie wykonane opakowanie. Jeśli koszty przetworzenia odpadu powstałego z tego opakowania będą wyższe, opłata ma też rosnąć.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP