Zamknij

„Szluknij sie z kokotka”. Tak Katowice zachęcają do picia kranówki

Piotr Drabik
25.03.2019 13:41
Katowicka kranówka. Szluknij sie z kokotka. Miasto zachęca do picia wody z kranu
fot. UM Katowice

Władze Katowic i miejscowe wodociągi zachęcają mieszkańców do picia wody z kranu. Zapewniają, że ma ona jakość wody źródlanej. Kampania promocyjna prowadzona jest pod hasłem „Szluknij sie z kokotka”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy pijesz wodę z kranu?

Liczba głosów:

Kampanię na temat picia kranówki rozpoczęto w czwartek, 21 marca, w przededniu Światowego Dnia Wody.

– Zachęcamy wszystkich do tego, żeby pić wodę z kokotka, czyli z kranu. Jakość wody w Katowicach jest naprawdę bardzo dobra, cieszymy się z tego i jesteśmy dumni. Tak naprawdę przywracamy wodę Katowicom – powiedział podczas konferencji dla mediów wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun.

Dodał, że celem miasta jest promowanie zdrowego trybu życia. „Drugi aspekt to ekologia, bo nie zapominajmy, że dzisiaj problemem jest produkcja wielkiej ilości śmieci, które w dużej części pochodzą z plastikowych opakowań” – dodał Bojarun.

Woda butelkowana to pic na wodę. Czym różni się od kranówki?

Gdzie można napić się kranówki?

– Jeżeli miasta na świecie mówią, że można pić wodę z kranu, to znaczy, że jest to bezpieczne. Nie dajmy się robić w konia! Nasze konie, klubu Gaja – też piją tę wodę, dlaczego ja mam jej nie pić? Nabijamy kabzę dużym firmom, które butelkują wodę, tracą energię elektryczną, żeby to zrobić, a my potem nie wiemy, co z tymi butlami robić. Ludzie, pobudka, pijcie wodę z kranu – apelował prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.

Klub Gaja zorganizował w czwartek na Rynku z udziałem katowickich przedszkolaków happening pod hasłem „Kolejka po wodę”, by zwrócić uwagę na brak dostępu do wody, na który cierpią miliardy ludzi na świecie, oraz by propagować picie wody z kranu.

Dyrektor ds. obsługi klienta i sieci Katowickich Wodociągów Agata Woźniak-Karolczyk zapewniła, że dostarczana mieszkańcom woda jest dobrej jakości, jest też stale badana w akredytowanym laboratorium.

– Równocześnie robimy regularnie modernizacje sieci wodociągowej. Nasza woda odpowiada restrykcyjnym przepisom unijnym i krajowym, na pewno jest bezpieczna. Taka sama woda jest w innych miastach Europy – w Londynie czy Paryżu – powiedziała.

Surowa woda zdrowia doda? Obalamy mit wody raw

Co to znaczy „szluknij sie z kokotka”?

W urzędzie miasta i w Katowickich Wodociągach woda do picia ma być czerpana również bezpośrednio z kranów, a nie – jak do tej pory – z plastikowych butelek lub z dystrybutorów wody.

Zmiany będą wprowadzane stopniowo. W biurach obsługi mieszkańców Urzędu Miasta Katowice i w Katowickich Wodociągach pojawiły się pierwsze poidełka z wodą z sieci, które zastąpiły dotychczasowe dystrybutory. Mieszkańcy mogą z nich już korzystać. Dystrybutory zostaną tylko w miejscach, gdzie nie ma innej wygodnej możliwości nalania sobie wody do picia.

W kampanię „Kranówka katowicka – szluknij sie z kokotka” włączyły się też pierwsze podmioty komercyjne. Kawiarnia Kafej podaje wodę z kranu za darmo dla klientów, a poinformuje o tym naklejka z hasłem kampanii na drzwiach wejściowych. Urząd Miasta Katowice zaprasza teraz kolejne lokale, żeby dołączyły do akcji.

Śląskie hasło kampanii przetłumaczyła językoznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego prof. Jolanta Tambor. „Kokotek, słowo znane w starej polszczyźnie w znaczeniu kogucik – bo kokot to kogut. Skąd się wzięło przenośne znaczenie kokotka, czyli kran, kurek? Ano być może z podobieństwa kurka do koguciego łebka?” – tłumaczyła.

„Mogymy sie ji szluknońć ino trocha” to znaczy zrobić „jedyn szluk”, czyli jeden łyk. „Szluknońć” i „szluk” pochodzą od niemieckich słów Schluck – łyk, haust i schlucken – połykać.

Wystarczy dodać ten składnik do kranowej wody, by zapobiec demencji?

Czy woda z kranu jest bezpieczna?

Wodę badają nie tylko Katowickie Wodociągi, ale też producent wody, czyli Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe i sanepid.

Katowickie Wodociągi odpowiadają za jakość wody w sieci wodociągowej, a za stan techniczny instalacji wodociągowej wewnątrz budynku odpowiada właściciel lub zarządca.

Dlatego w związku z przygotowaniami do kampanii promującej picie wody z kranu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach przeprowadził akcję informacyjną wśród właścicieli i zarządców budynków na temat bezpieczeństwa wody w instalacjach wewnętrznych, którą będzie jeszcze powtarzał.

Żeby mieć pewność, że pijemy z kranu zdrową wodę, trzeba dbać o czystość instalacji wewnętrznej i armatury, np. czyszcząc co jakiś czas sitka lub perlatory. Właściciel lub zarządca budynku powinien w ramach okresowych przeglądów instalacji zlecać badanie wody.

Nim nalejemy wodę do szklanki, należy odpuścić z instalacji tę, która stoi w niej od jakiegoś czasu. Najlepiej odkręcić kran z zimną wodą i włożyć pod nią rękę. Początkowo woda jest zawsze cieplejsza. Jak poczujemy, że leci naprawdę zimna, to znaczy, że dopłynęła do nas woda z sieci. Możemy ją nalać do szklanki i pić bez obaw.

Cierpi na pokrzywkę wodną i tylko dwa razy w roku może się kąpać

RadioZET.pl/PAP/PTD