Zamknij

Sklep socjalny dla najuboższych otwierają Katowice

13.08.2020 08:27
Katowice. Sklep socjalny dla najuboższych otwiera miasto
fot. Syda Productions/Shutterstock (ilustracyjne)

Sklep socjalny, w którym osoby w trudnej sytuacji życiowe będą mogły kupić podstawowe artykuły w cenach niższych niż rynkowe, powstanie w Katowicach. Jak on będzie działał?

Otwarty konkurs na realizację zadania publicznego z zakresu działalności charytatywnej, polegającego na prowadzeniu sklepu socjalnego oraz klubokawiarni rozstrzygnięto na początku sierpnia. Wygrała go Fundacja Wolne Miejsce i to ona uruchomi ten lokal.

- Jako pierwsi w Polsce chcemy uruchomić sklep socjalny, gdzie osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogły się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej sprzedawane w cenach poniżej ich wartości rynkowej - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Sklep socjalny dla najbardziej potrzebujących

- Ideą prowadzenia sklepu socjalnego jest wyjście naprzeciw osobom doświadczającym stałych lub tymczasowych trudności finansowych, ubóstwa i kryzysów życiowych pojawiających się w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich jak np. epidemia, utrata pracy, nagłe kalectwo, choroba własna lub osoby bliskiej - wyjaśnili urzędnicy katowickiego magistratu.

Zobacz także

Zgodnie z rozstrzygniętym konkursem sklep będzie prowadziła Fundacja Wolne Miejsce, znana wielu dobroczynnych inicjatyw. Organizowała ona spotkania m.in. świąteczne dla samotnych, a także koordynowała działania związane z dostarczaniem posiłków potrzebującym w trakcie pandemii.

Sklep socjalny powstanie przekazanym przez miasto lokalu przy ul. Tysiąclecia 82. Wkład miasta to także dofinansowania Fundacji w kwocie 20 tys. zł. Lokalne władze liczą, że sklep zacznie działać w październiku br., ale – jak zaznaczają – termin ten może się zmienić z uwagi na dynamiczna sytuację epidemiologiczną i konieczność przeprowadzenia remontu lokalu.

Jak wyjaśniła naczelniczka wydziału polityki społecznej w katowickim urzędzie Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, do zakupów będą uprawnione przede wszystkim osoby i rodziny zamieszkałe w Katowicach, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.

Z zakupów w sklepie socjalnym będą mogły korzystać osoby spełniające kryteria ustalone z Fundacją Wolne Miejsce, na podstawie specjalnych skierowań lub list osób uprawnionych do dokonywania zakupów w sklepie, wydanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach

Małgorzata Moryń-Trzęsimiech

Zobacz także

Zakłada się wprowadzenie miesięcznego limitu wartości zakupów dla jednej osoby. Dodatkowo, w szczególnie uzasadnionych sytuacjach Fundacja sama będzie mogła kierować osoby do dokonywania zakupów w sklepie socjalnym.

W lokalu wydzielona zostanie specjalna przestrzeń na klubokawiarnię, z będą mogli korzystać szczególnie starsi katowiczanie, skupieni wokół organizacji senioralnych działających w mieście.

RadioZET.pl/PAP