Zamknij

Pożar Notre-Dame. Zebrano już 800 mln euro na odbudowę świątyni

Piotr Drabik
17.04.2019 17:33
Katedra Notre-Dame. Zebrano już 800 mln euro na odbudowę świątyni. Przyczyny pożaru
fot. GodefroyParis/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Na odbudowę katedry Notre-Dame w Paryżu zebrano już ponad 800 mln euro. Najwięcej darowizn zadeklarowali francuscy miliarderzy. Rząd Francji zapowiedział również międzynarodowy konkurs na zaprojektowanie nowej iglicy świątyni.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Katedra Notre-Dame, która podczas poniedziałkowego pożaru została bardzo poważnie zniszczona, zostanie odbudowana - zapowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

Setki milionów euro na odbudowę Notre-Dame

Francuski minister kultury Franck Riester powiedział w środę dziennikarzom, że na odbudowę katedry Notre-Dame zebrano już 800 milionów euro (ponad 3,4 mld złotych). Dla porównania - budżet na renowację zabytków w całej Francji wynosi 300 mln euro rocznie. 

Zobacz także

Wsparcie odbudowy jednego z symboli Paryża zadeklarował m.in. francuski miliarder François-Henri Pinault (100 mln euro), koncern naftowy Total (100 mln euro) i rodzina miliarderów Arnault (200 mln euro). 

Mer Paryża Anne Hidalgo zaproponowała we wtorek na antenie radia France Inter zorganizowanie w stolicy Francji "międzynarodowej konferencji darczyńców" w celu odbudowania katedry.

Natomiast merostwo wyasygnuje z budżetu miasta 50 mln euro na odbudowę. Z kolei koncern rozrywkowy Disney zapowiedział wpłacenie 4,4 mln euro na wsparcie odnowy świątyni (w 1996 r. firma nakręciła film animowany "Dzwonnik z Notre-Dame").

W środę na specjalnym posiedzeniu zebrał się francuski rząd, gdzie omawiano tylko sprawę rozpoczęcia odbudowy Notre-Dame. 

- To ogromne wyzwanie i historyczna odpowiedzialność - tak o odbudowie katedry mówił premier Francji Edouard Philippe. Dodał, że nie ma jeszcze żadnych szacunków dotyczących kosztów oraz sposobu odrestaurowania świątyni. 

W przyszłym tygodniu ma zostać uchwalona ustawa, która zwolni z podatków najmniejsze wpłaty na odbudowę katedry oraz zmieni prawo budowlane. 

Specjalną instytucją przy resorcie kultury zajmującą się odbudową Notre-Dame pokieruje były dowódca francuskiej armii Jean-Louis Georgelin.

Rząd Edouarda Philippe'a zapowiedział również rozpisanie międzynarodowego konkursu na zaprojektowanie nowej iglicy, która zastąpi dotychczasową z XIX-wieku. Podczas poniedziałkowego pożaru zupełnie się zawaliła.

Zobacz także

Pożar Notre-Dame

Pożar, który wybuchł w poniedziałek wieczorem w paryskiej katedrze Notre Dame, został ugaszony we wtorek rano. Francuscy strażacy walczyli z ogniem ponad dziewięć godzin. Pożar w szybkim tempie objął iglicę i dach nawy poprzecznej.

Wkrótce rozszerzył się na cały dach. Iglica spłonęła i zawaliła się. Po opanowaniu pożaru strażacy podali, iż struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.

RadioZET.pl/Bloomberg/PAP/PTD