Zamknij

Pożar Notre-Dame. Już ponad 7 mln euro na odbudowę katedry. Jak można pomóc?

Piotr Drabik
16.04.2019 17:36
Katedra Notre-Dame. Już ponad 3,7 mln euro na odbudowę świątyni. Przyczyny pożaru
fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON

Francuska fundacja "Dziedzictwo" prowadzi oficjalną zbiórkę pieniędzy na odbudowę katedry Notre-Dame w Paryżu. W ciągu pierwszych godzin zebrano ponad 7 mln euro.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Katedra Notre-Dame, gotycka świątynia z XIV wieku i jeden z symboli Paryża, stanęła w ogniu w poniedziałkowy wieczór. Pożar, który udało się opanować po kilku godzinach akcji gaśniczej, strawił znaczną część kościoła. 

Prezydent Francji ogłosił międzynarodową zbiórkę na rzecz odbudowy bezcennej dla Francuzów i chrześcijan budowli. 

Oficjalną zbiórkę prowadzi Fundacja "Dziedzictwo" (La Fondation du patrimoine). We wtorek po godz. 22 na jej koncie znajdowało się ponad 7 mln euro. Z zebranej kwoty nie będą pobierane żadne pieniądze na administrowanie zbiórką.

Zobacz także

Jak można wziąć udział w zbiórce na odbudowę Notre-Dame?

Za pomocą strony internetowej fondation-patrimoine.org można dokonać jednorazowej wpłaty (sugerowane kwoty to 5, 100, 200 i 500 euro, ale można wpisać każdą inną) lub zadeklarować comiesięczne wsparcie zbiórki. 

W drugim kroku organizatorzy proszą o podanie adresu skrzynki e-mail, imię, nazwisko oraz wybór płatności. Dołożyć się do zbiórki można za pomocą płatności internetowych Visa, Mastercard lub francuski system CB Bank - przez podanie numeru karty płatniczej.

Od wpłat pobierany jest podatek zgodnie z prawem francuskim. Fundacja "Dziedzictwo" zapewnia bezpieczeństwo transakcji przez jej oficjalną stronę. 

Darowizny można również przelać czekiem tytułem na adres:

Fondation du patrimoine - Délégation Île-de-France
153 bis avenue Charles De Gaulle
92200 Neuilly-sur-Seine

Dodatkowe dane do przelewów bankowych można otrzymać kontaktując się z fundacją przez adres e-mail: idf@fondation-patrimoine.org.

Zbiórka na odbudowę Notre Dame

Pożar w Notre Dame całkowicie ugaszony. Nowe zdjęcia z katedry

Pożar katedry Notre-Dame

Pożar, który wybuchł w paryskiej katedrze Notre Dame, udało się w poniedziałek do północy opanować na tyle, że - jak podali strażacy - struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.

Płomienie zauważono przed godziną 19 i wkrótce zdjęcia pożaru obiegły media. Pożar wybuchł gwałtownie, obejmując szybko iglicę i dach nawy poprzecznej. Wkrótce rozszerzył się na cały dach. Iglica zawaliła się i spłonęła. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę katedry.

Kanał 2 francuskiej telewizji publicznej w sobotę wieczorem wyemituje na żywo uroczysty koncert z apelem o składanie datków na odbudowę zniszczonej w pożarze paryskiej katedry Notre Dame.

Francuski koncern energetyczny Total przekaże 100 mln euro na odbudowę zniszczonej w poniedziałkowym pożarze katedry Notre Dame w Paryżu - zapowiedział we wtorek dyrektor wykonawczy firmy Patrick Pouyanne. Taką samą kwotę zadeklarował francuski miliarder François-Henri Pinault.

Pożar Notre Dame. Zdjęcie z drona pokazało siłę żywiołu

RadioZET.pl/PTD