Zamknij

Co się stało z milionami na odbudowę Notre Dame?

02.10.2020 16:09
Katedra Notre Dame. Co się stało z milionami na odbudowę?
fot. Loic Salan/Shutterstock (ilustracyjne)

Pożar katedry Notre Dame, który miał miejsce półtora roku temu, spowodował hojne deklaracje setek milionów euro na odbudowę świątyni. Francuski Trybunał do Spraw Skarbowych zakwestionował część wydatków z dotacji na ten cel.

Notre Dame, średniowieczna świątynia i symbol Paryża, znalazł się na ustach całego świata po pożarze w kwietniu 2019 roku. Wówczas ogień strawił dach, iglicę i sklepienie pochodzące z XIII wieku.

Jak podkreśliło Deutsche Welle, po upływie półtora roku nadal nie jest znana przyczyna pożaru - pomimo powstawania kolejnych raportów francuskich instytucji publicznych i drobiazgowo prowadzonemu śledztwu. Zniszczenie katedry wywołało nie tylko falę solidarności z Francuzami, ale również realne deklaracje wsparcia finansowego idące w setki miliony euro. Co się stało z pieniędzmi przeznaczonymi na odbudowę świątyni?

Na co wydano miliony ze zbiórek na Notre Dame?

Francuski Trybunał do Spraw Skarbowych wysuną zastrzeżenia co do wydatkowania 825 mln euro przeznaczonych na odbudowę Notre Dame. Wątpliwości wzbudziło m.in. wydanie  338 tys. euro na wynagrodzenia dla osób zaangażowanych w prace konserwacyjne.

Zobacz także

Trybunał zwrócił również uwagę na brak przejrzystości w raportach dotyczących wydatkowania pieniędzy pochodzące od osób prywatnych z Francji i z całego świata. Miejscowe przepisy mówią jasno - te środki można wydać „tylko i wyłącznie przeznaczone na konserwację i odbudowę świątyni”.

Według organizacji odpowiedzialnej za odbudowę katedry, na co powołuje się Deutsche Welle, 5 milionów euro wydane na rekonstrukcje świątyni wydani z dotacji. Co ciekawe z tego aż 2,7 miliona miałyby pochłonąć wynagrodzenia ekip remontowych i wynajęcie dla nich lokali (pomimo że zapewnia je państwo francuskie). 

Trybunał nakazał wszczęcie dochodzenia administracyjnego, aby wyjaśnić, kto i ile pieniędzy przeznacza na rekonstrukcję zniszczonej przez pożar świątyni - wskazało DW.

Zobacz także

Środki na odbudowę Notre Dame zbierają cztery różne organizacje, co komplikuje koordynacje i kontrolowanie wydatków. DW przypomniało, że pomiędzy 2000 a 2016 rokiem na konserwację samej katedry Notre Dame w Paryżu wydano zaledwie milion euro. Eksperci wskazywali, że to nie pozwalało na zabezpieczenie świątyni, która jest oficjalnie własnością francuskiego rządu.

Prowadzone w katedrze prace remontowe, w które zaangażowani są m.in. alpiniści wyciągający stopione fragmenty rusztowań wewnątrz kościoła, potrwają co najmniej kilka lat.

RadioZET.pl/Deutsche Welle