Zamknij

NBP planuje emisję monet „smoleńskich”

21.10.2019 10:29
Katastrofa smoleńska. NBP planuje emisję kolekcji dwóch monet w 2020 roku
fot. WITOLD ROZBICKI/REPORTER/East News (zdjęcie monety NBP wyemitowanej w 2011 roku)

Wśród planów emisyjnych Narodowego Banku Polskiego (NBP) na 2020 rok znalazła się moneta upamiętniająca 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Ponadto pojawią się kolekcje w związku z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, powstania „Solidarności” oraz przedstawiająca Bazyliką Mariacką w Krakowie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal TVN24BiS.pl, w opublikowanym spisie planów emisyjnych kolekcji numizmatycznych NBP znalazło się 21 pozycji. Wśród nich pamiątkowe monety z okazji dziesiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Pojawią się w dwóch nominałach - 10 i 100 zł. Najmniej zostanie wyemitowanych monet 10-złotowych (średnica 2,1 cm) - dokładnie 1500. W obiegu pojawi się więcej monet w 100-złotowym nominale (średnica 3,2 cm) – 14 tys. Kolekcja trafi do sprzedaży w marcu przyszłego roku – miesiąc przed rocznicą katastrofy smoleńskiej. 

To nie pierwszy raz, kiedy bank centralny emituje monety kolekcjonerskie upamiętniające katastrofę z 10 kwietnia 2010 roku. Rok po tragedii, w której zginęło 96 osób (w tym prezydent RP Lech Kaczyński), NBP wyemitował specjalne monety w nominale 2, 10, 20 i 100 zł.  

Zobacz także

Wśród innych kolekcji numizmatycznych NBP planowanych na przyszły rok pojawią się również monety z okazji 100. urodzin św. Jana Pawła II (nominał 10 i 500 zł), 700-lecia konsekracji Bazyliki Mariackiej w Krakowie (nominał 50 zł) czy 40-lecia NSZZ „Solidarność” (nominał 10 zł).  

Ile będą kosztować kolekcjonerskie monety? Tego NBP jeszcze nie ujawniło. Bank centralny zaznaczył, że plany emisyjne na przyszły rok mogą ulec zmianie. 

Zobacz także

Porta przypomniał, że specjalne monety są prawnymi środkami płatniczymi w Polsce. Jednak ich wartość na rynku kolekcjonerskim jest znacznie wyższa niż wskazana na nominale. 

Specjalne kolekcje polskiego złotego są dostępne do kupienia w oddziałach NBP oraz sklepie internetowym Kolekcjoner. Wizerunki monet, jak i szczegóły ich emisji, każdorazowo ustala prezes NBP w drodze zarządzenia.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24BiS.pl