Zamknij

Kataster częścią tarczy antyinflacyjnej? „Pakiet do zastopowania cen nieruchomości”

10.11.2021 15:37
bloki mieszkalne z wielkiej płyty
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Podatek katastralny może stać się częścią pakietu antyinflacyjnego, którego zadaniem jest uratowanie Polaków od gwałtownego wzrostu cen. Szczegóły rozwiązania mają zostać podane w trzecim tygodniu listopada 2021 roku, już teraz jednak rząd zapowiada, czego można się spodziewać. Jednym z elementów tarczy antyinflacyjnej ma być „pakiet regulacyjny zastopowania cen na rynku nieruchomości”.

Podatek katastralny jest rozważany przez rząd – przyznało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Resort oznajmił ponadto, że trwają także prace nad „podatkiem od pustostanów”. Wprowadzenie danin ma być „ruchem wyprzedzającym” w walce z podwyżkami cen nieruchomości, za które odpowiadać mają „spekulanci”.

Nie tylko mieszkania drożeją: inflacja wyniosła w październiku 2021 6,8 procent i jest najwyższa od 20 lat. W 2022 roku wszystkie rachunki będą „rachunkami grozy”, a podwyżki cen energii i gazu są nieuniknione. Z tego powodu rząd chce wprowadzić tarczę antyinflacyjną, której elementem ma być bon energetyczny, czyli „500 plus dla ubogich”. Rzecznik rządu Piotr Müller zdradził 10 listopada 2021, że częścią „pakietu antyinflacyjnego” będą także regulacje, których zadaniem będzie „zastopowania cen na rynku nieruchomości”. Czy to oznacza wprowadzenie w 2022 roku podatku katastralnego?

Podatek katastralny częścią pakietu antyinflacyjnego? Rząd zapowiedział regulacje stopujące ceny

Podatku katastralnego nie będzie – przekonywało Ministerstwo Finansów. Wiceminister infrastruktury Marcin Horała na antenie Radia ZET stwierdził wręcz, że taka danina byłaby „niesprawiedliwa społecznie”, szczególnie w przypadku emerytów, którzy mieszkają w drogich z powodu wzrostu cen mieszkaniach, a utrzymują się z niskich świadczeń.

Opozycja nie miała jednak wątpliwości – podatek katastralny zostanie wcześniej czy później wprowadzony. Wygląda na to, że miała racje: anonsowany przez MRiT kataster od drugiego i następnych mieszkań oraz „podatek od pustostanów” może okazać się częścią „pakietu antyinflacyjnego”. O tym, że będzie on zawierał rozwiązania mające wpłynąć na ceny nieruchomości, poinformował rzecznik rządu Piotr Müller w programie Tłit WP.

Planujemy, że w przyszłym tygodniu ogłosimy te rozwiązania. One właściwie są już gotowe, natomiast chodzi o to, żeby pełne wyliczenia były skrupulatnie przeprowadzone. Jest pakiet typowo finansowy, jest pakiet regulacyjny zastopowania cen na rynku nieruchomości.

Piotr Müller

Wprowadzenie podatku katastralnego od drugiego i kolejnych mieszkań miałby zmniejszyć ich wartość ze względu na konieczność oddawania co roku państwu daniny w wysokości części jego wartości. „Podatek od pustostanów” miałby dodatkowo motywować do wynajmowania lokali, a nie traktowania ich jako inwestycji na trudne inflacyjnie czasy.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców ocenił pomysł wprowadzenia nowych podatków negatywnie. Zdaniem ZPP walka z inflacją byłaby tylko pretekstem do wprowadzenia nowych danin mających za zadanie „zwiększyć dochody państwa” kosztem klasy średniej.

RadioZET.pl/WP/money.pl