Zamknij

Kasy fiskalne online. Te branże od 1 lipca muszą wymienić sprzęt

01.07.2021 10:16
Nowy obowiązek dla przedsiębiorców
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

Najpierw restauracje i hotele, teraz salony piękności. Obowiązek wymiany kas fiskalnych od 1 lipca 2021 roku objął kolejne branże.

Wymiana kas fiskalnych na nowe to kolejne zadanie dla firm, które stale wychodzą na prostą po wielomiesięcznym lockdownie.

Od 1 lipca 2021 roku nowe branże muszą wymienić urządzenia raportujące skarbówce dane o sprzedaży. Ministerstwo Finansów tłumaczy, co i dla kogo się zmieni.

Kasy fiskalne online 2021. Branże, terminy, zasady, koszty

Tradycyjne kasy fiskalne z papierową rolką powoli znikają z rynku. Zastąpią je kasy online, które umożliwią automatyczne przesyłanie danych do skarbówki. Nowe kasy mają opcję przesyłania danych o wszystkich transakcjach do urzędu. Cel? Uszczelnienie VAT i wyłapanie oszustów. Dzięki kasom online fiskus będzie odbierał i gromadził dane z kas w celach analitycznych i kontrolnych.

Jako pierwsi sprzęt wymienili m.in. właściciele stacji paliw i wulkanizatorzy. Na początku 2021 roku obowiązek ten spadł na hotelarzy i restauratorów. Od 1 lipca 2021 r. kolejne branże i usługi objęte zostają obowiązkiem rejestrowania obrotu za pomocą kas fiskalnych online.

  • Kto musi wymienić kasy fiskalne od 1 lipca 2021 roku? Obowiązek ten obejmuje usługi: budowlane, fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – usługi wstępu.
  • Kasa fiskalna online. Jaki sprzęt kupić? Przedsiębiorcy muszą zakupić urządzenie, które posiada potwierdzenie od prezesa Głównego Urzędu Miar. Każdy przedsiębiorca powinien także zawrzeć umowę z  serwisantem, który posiada wymagane uprawnienia. Niezbędnym narzędziem do funkcjonowania kas online jest bezpieczne oraz stałe łącze z internetem, a także przeprowadzenie procesu instalacji i fiskalizacji.
  • Za ile, czyli ulga na kasy fiskalne online.  Dr Jacek Matarewicz z BCC w rozmowie z PAP przypomniał, że przedsiębiorcy przysługuje ulga podatkowa na wymianę kasy fiskalnej. Wynosi ona 90 proc. ceny netto zakupu, pod warunkiem, że nie przekracza 700 zł. W przypadku, gdy podatnik kupuje więcej niż jedną kasę fiskalną online, może skorzystać z ulgi na każdą z nich, pod warunkiem jednak, że zacznie używać każdej z tych kas, w każdym punkcie sprzedaży nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia ewidencji sprzedaży.
  • Co z pozostałymi przedsiębiorcami? Inni podatnicy nie mają określonego terminu na wymianę dotychczas używanych kas rejestrujących. Mogą z nich korzystać do czasu wygaśnięcia zezwoleń. Kasy z elektronicznym zapisem kopii będą dostępne w sprzedaży do końca 2022 roku. Tradycyjnych kas z papierową rolką nie można już kupić. Kasy rejestrujące z elektronicznym i papierowym zapisem kopii będą stopniowo wycofywane z rynku w wyniku naturalnej wymiany starych urządzeń na nowe.

RadioZET.pl/PAP