Zamknij

Wymiana kas fiskalnych online może poczekać. Rząd wskazał nową datę

10.04.2020 11:47
Kasy fiskalne online. Koronawirus. Nowa data wymiany kas
fot. Pressmaster/Shutterstock (ilustracyjne)

Branża hotelarska i gastronomiczna może odetchnąć z ulgą. Obowiązek zainstalowania kas fiskalnych online został przesunięty z 1 lipca 2020 roku na 1 stycznia 2021 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Wiceminister finansów w rozmowie z PAP wskazał, że te właśnie branże w sposób szczególny ucierpiały w wyniku epidemii koronawirusa.

- Ci podatnicy walczą o przetrwanie, jest więc dla nas oczywiste, że utrzymywanie dla nich obowiązku instalacji nowego rodzaju kas online do 1 lipca 2020 roku nie jest dobrym pomysłem – mówił Sarnowski. 

Jak wskazał, w tej chwili ważniejsze jest zapewnienie tym branżom płynności finansowej, co pomoże im utrzymać się na rynku. Wiceminister zapowiedział, że będzie rozporządzenie w tej sprawie.

Dodał, że w dobie pandemii jest też wysoce prawdopodobne ryzyko dotyczące utrudnień w produkcji kas. - Jeżeli faktycznie produkcja kas nowego typu uległa ograniczeniu, to jest to kolejny argument przemawiający za słusznością naszej decyzji – wskazał Sarnowski.

Zobacz także

Zapewnił, że pozostałe warunki rejestracji kas nie zmieniły się, a podatnicy nadal będą mogli skorzystać z dofinansowania na ich zakup.

Kasy fiskalne online. Kto musi wymienić sprzęt na nowy?

Tradycyjne kasy fiskalne z papierową rolką powoli znikają z rynku. Zastąpią je kasy online, które umożliwią automatyczne przesyłanie danych do skarbówki. Nowe kasy mają opcję przesyłania danych o wszystkich transakcjach do skarbówki. Cel? Uszczelnienie VAT i wyłapanie oszustów. Dzięki kasom online, system skarbówki będzie odbierał i gromadził dane z kas w celach analitycznych i kontrolnych.

Urzędnicy na podstawie zgromadzonych danych ustalą kwotę transakcji, stawkę podatku, a także czas i miejsce instalacji kasy. Informacje z kas online będą odzwierciedleniem wydawanych dziś paragonów.

Zobacz także

Pierwsze kasy tego typu pojawiły się u przedsiębiorców w branży paliwowej czy np. wulkanizacyjnej. Kolejną grupą zobowiązaną do wymiany kas mieliby być reprezentanci branży hotelarskiej i gastronomicznej. Mają jednak na to więcej czasu – do 1 stycznia 2021 roku. Także w 2021 roku kasy online w kasy online muszą wyposażyć się przedstawiciele branży budowlanej, fryzjerskiej i medycznej.  

Pozostali podatnicy nie mają określonego terminu na wymianę dotychczas używanych kas rejestrujących. Mogą z nich korzystać do czasu wygaśnięcia zezwoleń. Kasy z elektronicznym zapisem kopii będą dostępne w sprzedaży do końca 2022 roku. Tradycyjnych kas z papierową rolką nie można już kupić. Kasy rejestrujące z elektronicznym i papierowym zapisem kopii będą stopniowo wycofywane z rynku w wyniku naturalnej wymiany starych urządzeń na nowe.

RadioZET.pl/PAP