Zamknij

Kasy fiskalne online. Więcej czasu na wymianę sprzętu

28.12.2020 11:48
Kasy fiskalne online w restauracjach
fot. Simon Kadula/shutterstock (ilustracyjne)

Dotknięta lockdownem branża gastronomiczna musi szykować finanse na nowe wydatki. Co do zasady, co końca roku każda restauracja musi być wyposażona w nową kasę fiskalną online.

Lockdown zamroził m.in. restauracje i hotele. Choć przedsiębiorcy nie mogą w pełni funkcjonować i zarabiać, do końca roku muszą znaleźć pieniądze na wymianę kas fiskalnych.

Ministerstwo Finansów przypomina, że właściciele barów lub restauracji, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, mogą złożyć w skarbówce wniosek o odroczenie terminu na wymianę sprzętu.

Kasy fiskalne do wymiany. Termin mija 1 stycznia 2021 roku

Tradycyjne kasy fiskalne z papierową rolką powoli znikają z rynku. Zastąpią je kasy online, które umożliwią automatyczne przesyłanie danych do skarbówki. Nowe kasy mają opcję przesyłania danych o wszystkich transakcjach do skarbówki. Cel? Uszczelnienie VAT i wyłapanie oszustów. Dzięki kasom online, system skarbówki będzie odbierał i gromadził dane z kas w celach analitycznych i kontrolnych.

Zobacz także

Resort finansów przypomina, że termin zakupu kas fiskalnych online dla branży gastronomicznej i restauracyjnej mija 1 stycznia 2021 r. Obowiązek zainstalowania kas fiskalnych online został przesunięty z 1 lipca 2020 roku na początek 2021 roku ze względu na pandemię. Ministerstwo dodaje, że przedsiębiorcy w wyjątkowo trudnej sytuacji mogą ubiegać się o dalsze odroczenie tego terminu.

Mając jednak na względzie przedłużające się obostrzenia, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński zapowiedział, że choć termin wciąż obowiązuje, to ci przedsiębiorcy, których sytuacja jest szczególnie trudna, mogą wnioskować o indywidualne rozstrzygnięcia w tej sprawie 

Ministerstwo Finansów

W rządowym komunikacie czytamy, że większość przedsiębiorców już kupiła nowe kasy fiskalne. W ponad 85 proc. lokali znajdują się już nowe sprzęty. Ci, którzy dotąd nie wymienili sprzętu powinni to zrobić do końca roku. Mogą też do 31 grudnia złożyć w skarbówce wniosek o odroczenie tego terminu.

Zobacz także

Fiskus może bowiem na wniosek podatnika odraczać terminy przewidziane w przepisach podatkowych, jeśli jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Decyzja skarbówki w sprawie kas fiskalnych będzie podejmowana indywidualnie w odniesieniu do każdego przedsiębiorcy.

Pierwsze kasy online pojawiły się u przedsiębiorców w branży paliwowej czy np. wulkanizacyjnej. Kolejną grupą zobowiązaną do wymiany kas są reprezentanci branży hotelarskiej i gastronomicznej. W 2021 roku w kasy online muszą wyposażyć się przedstawiciele branży budowlanej, fryzjerskiej i medycznej. Pozostali podatnicy nie mają określonego terminu na wymianę dotychczas używanych kas rejestrujących. Mogą z nich korzystać do czasu wygaśnięcia zezwoleń. Kasy z elektronicznym zapisem kopii będą dostępne w sprzedaży do końca 2022 roku. Tradycyjnych kas z papierową rolką nie można już kupić. Kasy rejestrujące z elektronicznym i papierowym zapisem kopii będą stopniowo wycofywane z rynku w wyniku naturalnej wymiany starych urządzeń na nowe.

RadioZET.pl