Zamknij

Kasy fiskalne online [OBOWIĄZKI, TERMINY, KOSZTY]

28.10.2019 14:45
Kasy fiskalne online 2019-2020. Dla kogo
fot. Shutterstock/Simon Kadula (ilustracyjne)

Tradycyjne kasy fiskalne z papierową rolką niebawem znikną z rynku. Zastąpią je kasy online, które umożliwią automatyczne przesyłanie danych do skarbówki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Kasy fiskalne online to nie nowość. Od maja tego roku podatnicy mogą z nich korzystać. Choć zastosowanie nowych urządzeń, co do zasady, jest dobrowolne, część branż będzie musiała obowiązkowo wyposażyć się w kasy online.

Czym są kasy fiskalne online?

Kasy fiskalne online to urządzenia, które docelowo mają zastąpić tradycyjne kasy z papierową rolką. Nowe kasy mają opcję przesyłania danych o wszystkich transakcjach do skarbówki. Cel? Uszczelnienie VAT i wyłapanie oszustów. Dzięki kasom online, system skarbówki będzie odbierał i gromadził dane z kas w celach analitycznych i kontrolnych.

Zobacz także

Urzędnicy na podstawie zgromadzonych danych ustalą kwotę transakcji, stawkę podatku, a także czas i miejsce instalacji kasy. Informacje z kas online będą odzwierciedleniem wydawanych dziś paragonów.

Kto musi wprowadzić kasy fiskalne online?

Ustawodawca nałożył obowiązek wymiany tradycyjnych kas fiskalnych na kasy online podmiotom „szczególnie narażonym na wyłudzenia”.  Kas starego typu będzie można korzystać do momentu wygaśnięcia zezwoleń na ich użycie. Docelowo, wszyscy sprzedawcy będą korzystać z nowych urządzeń z łączem ze skarbówką.

Zobacz także

Kasy fiskalne online. Terminy

  • Na pierwszy ogień idą przedstawiciele branży paliwowej i przedsiębiorcy świadczący usługi naprawy pojazdów i wulkanizacji. Te podmioty mogą korzystać ze „starych” kas tylko do końca 2019 roku.
  • Do końca czerwca 2020 roku z tradycyjnych kas można będzie korzystać w gastronomii czy w hotelarstwie. 
  • Od stycznia 2021 roku w kasy online muszą wyposażyć się przedstawiciele branży budowlanej, fryzjerskiej i medycznej.  

Pozostali podatnicy nie mają określonego terminu na wymianę dotychczas używanych kas rejestrujących. Mogą z nich korzystać do czasu wygaśnięcia zezwoleń. Kasy z elektronicznym zapisem kopii będą dostępne w sprzedaży do końca 2022 roku. Tradycyjnych kas z papierową rolką nie można już kupić. Kasy rejestrujące z elektronicznym i papierowym zapisem kopii będą stopniowo wycofywane z rynku w wyniku naturalnej wymiany starych urządzeń na nowe.

Zobacz także

Kasy fiskalne online. Koszty

Przedsiębiorcy, którzy chcą lub są ustawowo zobligowani do zakupu nowej kasy online mogą liczyć na rządowe wsparcie. Podatnicy będą mieli prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90 procent jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 złotych. 

Zobacz także

Kasy fiskalne online. Obowiązki dla przedsiębiorców

Obowiązek nałożony na podatników nie ogranicza się tylko do zakupu nowego sprzętu. Podatnik będzie musiał zadbać m.in. o połączenie kasy z Centralnym Repozytorium Kas. Firmy muszą korzystać z kas online bez względu na to, czy na dany moment mają dostęp do internetu. Wówczas dane do skarbówki będą przekazywane w określonych odstępach czasowych.  Podatnik odpowiada  też za przegląd techniczny kasy, którego należy dokonywać nie rzadziej niż co 2 lata. Bez zmian pozostaje obowiązek wystawiania faktur, paragonów i raportów fiskalnych. Przedsiębiorcy muszą też przeszkolić pracowników w zakresie korzystania z kas fiskalnych online.

RadioZET.pl