Zamknij

Kasa z UE dla krajów niezrzeszonych na walkę z pandemią

20.08.2021 19:15
Kasa z UE dla krajów niezrzeszonych na walkę z pandemią
fot. GERARD/REPORTER/EastNews

Unia Europejska wesprze finansowo Amerykę Łacińską i Karaiby, Bliski Wschód i Azję w walce ze skutkami pandemii. Sprawdzamy, ile pieniędzy i na jaki cel przeznaczy instytucja.

L ockdown sparaliżował polską i światową gospodarkę. Przemieszczający się koronawirus sprawił, że na całym świecie wybuchła pandemia. Sytuację ma uratować zaszczepienie większości światowej populacji. Wsparcie finansowe zadeklarowała także Unia Europejska.

Instytucja przeznaczy 41 mln euro na pomoc krajom o niskich i średnich dochodach, które stoją w obliczu kryzysu zdrowotnego, humanitarnego i społeczno-gospodarczego z powodu pandemii COVID-19.

Kasa z UE dla krajów niezrzeszonych na walkę z pandemią

UE przeznaczy 31 mln euro m.in. na wsparcie lokalnych systemów opieki zdrowotnej, a 10 milionów euro na wsparcie Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) w dostarczaniu szczepionek dzieciom w ramach programu COVAX.

UE przewodzi wielostronnej reakcji na pandemię koronawirusa na kilka sposobów. Dzięki unijnemu mechanizmowi dzielenia się szczepionkami dziesiątki tysięcy dawek szczepionki są dostarczane co tydzień osobom, które ich potrzebują, w krajach o niskich i średnich dochodach. Ogłoszone dziś finansowanie pomoże zaradzić natychmiastowym skutkom Covid-19, w tym we wrażliwych społecznościach, takich jak uchodźcy Rohingja w Bangladeszu i rdzenna ludność Ameryki Łacińskiej

Janez Lenarczicz, komisarz ds. zarządzania kryzysowego

Od wybuchu pandemii UE przeznaczyła blisko 3 miliardy euro na program COVAX, aby pomóc w zabezpieczeniu co najmniej 1,8 miliarda dawek dla 92 krajów o niskich i niższych średnich dochodach. Dotąd COVAX dostarczył ponad 200 milionów dawek do 138 krajów.

UE zamierza także udostępnić do końca 2021 r. co najmniej 200 milionów dawek szczepionek zabezpieczonych w ramach umów wcześniejszego zakupu krajom o niskich i średnich dochodach.

Ponadto Komisja Europejska zapewnia pomoc humanitarną w wysokości 100 mln euro, aby wesprzeć prowadzenie kampanii szczepień w krajach Afryki o krytycznych potrzebach humanitarnych i niestabilnych systemach opieki zdrowotnej.

RadioZET.pl/PAP/Łukasz Osiński