Zamknij

Nawet 500 złotych kary dla grzybiarzy. Za co można otrzymać mandat?

07.09.2020 08:45
Czego nie wolno robić w lesie
fot. Shutterstock/NikitaMarchenko (ilustracyjne)

Czego nie wolno robić w lesie? Sezon dla miłośników grzybów rozpoczął się, co nie uprawnia grzybiarzy do bezkarnego zbierania grzybów.

W lasach niebawem pojawią się grzybiarze, którym stale przyglądają się Lasy państwowe. „Rzeczpospolita” przypomina, za co dokładnie można otrzymać mandat w lesie.

Kary sięgają nawet 500 złotych. Co na ten temat mówi prawo?

Kary dla grzybiarzy. Na co należy uważać?

W dzienniku czytamy, że po grzyby nie wszędzie można się udać. W lasach obowiązuje zakaz wstępu np. do miejsc z uszkodzonym drzewostanem. Nie można także wchodzić tam, gdzie obowiązuje zagrożenie pożarowe i gdzie wykonywane są prace związane z wycinką lasów. Mandat może sięgać nawet 500 złotych, choć zwykle nieuprawnione wejście do lasu kończy się naganą.

Zobacz także

W ustawie o lasach rozpisano katalog zakazów obowiązujących w lesie. W art. 30 aktu czytamy, iż zabrania się zanieczyszczania gleby, zaśmiecania,  rozkopywania gruntu, niszczenia grzybów oraz grzybni, niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin, niszczenia urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicznych oraz znaków i tablic.

Zobacz także

W lesie zabrania się też zbierania płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach zabronionych, rozgarniania i zbierania ściółki, wypasu zwierząt gospodarskich, biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego, wybierania jaj i piskląt, niszczenia lęgowisk i gniazd ptasich, a także niszczenia legowisk, nor i mrowisk. Nie można również płoszyć lub zabijać zwierząt dziko żyjących i hałasować.

„Rzeczpospolita” przypomina także o zakazie wjazdu samochodami do lasów. Lasy Państwowe w rozmowie z dziennikiem przypominają, że kierowcy mają do dyspozycji łącznie ponad 4 tysiące parkingów. Pozostawienie auta w miejscu niedozwolonym może utrudnić leśnikom czy służbom ratunkowym wjazd do lasu.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”