Zamknij

Czy za podatki trafia się do więzienia? Co trzeci podejrzany z zarzutami

10.10.2019 08:27
Za podatki mozna trafić do więzienia
fot. Pixabay/Ichigo121212 (ilustracyjne)

Za konflikt z urzędem skarbowym można trafić do więzienia nawet na 25 lat. Z danych prokuratury wynika, że niemal co trzeci podejrzany usłyszał zarzuty. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

W 2017 roku weszły w życie przepisy zaostrzające kary za przestępstwa fakturowe. Najwięksi oszuści w podatku VAT narażają się na najwyższy wymiar kary – 25 lat więzienia – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zobacz także

Przestępstwa fakturowe obarczone są taką karą jak za najcięższe przewinienia. Z danych Prokuratury Krajowej wynika, że śledczy od tego momentu sięgnęli po paragrafy ze znowelizowanego kodeksu karnego już w prawie stu sprawach.

Jak przypomina dziennik, na 25 lat za kratki można trafić za tzw. zbrodnię vatowską, jeśli wartość uszczuplenia budżetu państwa przekroczy 10 milionów złotych. Jeśli poprzez fikcyjne faktury przestępca naraża Skarb Państwa na utratę 5 milionów złotych, może trafić do więzienia na 15 lat.

Zobacz także

Tylko w dwóch ostatnich latach prokuratorzy postawili 37 zarzutów w sprawie zbrodni vatowskich.

Przewinienia zagrożone najsurowszą karą to nie drobne płatności „pod stołem” między przedsiębiorcami. Pierwsze wykorzystanie przepisów o zbrodni vatowskiej dotyczyło zarzutów dla dwóch mężczyzn, którzy posłużyli się 143 fakturami na 446 milionów złotych.

Zobacz także

DGP wskazuje, że choć śledczy sięgają po przepisy stanowiące o najsurowszych karach, to wciąż stosunkowo rzadko trafia się do więzienia za podatki. W ubiegłym roku sądy powszechne skazały prawie 45,5 tysięcy osób za wykroczenia i przestępstwa skarbowe i celne. W przypadku znacznej większości, bo 99 procent – sprawa zakończyła się grzywną.

Najczęściej stwierdzane przez skarbówkę uchybienia dotyczyły zaniżania podatku, błędów w deklaracji i naruszenia obowiązków płatnika i inkasenta. Śledczy w ostatnim czasie zajmowali się też sprawami akcyzowymi, a także dotyczącymi organizacji i promocji hazardu.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna