Zamknij

Kary za brak maseczki. Co sądzą Polacy?

26.10.2020 09:55
Kary za brak maseczki. Nawet 1000 zł mandatu. Co sądzą Polacy?
fot. Roman J Royce/Shutterstock (ilustracyjne)

Wysokie kary za brak maseczki popierają w większości Polacy - wynika z sondażu pracowni Pollster dla "Super Expessu". PiS planuje zaostrzyć kary za brak zasłoniętego nosa i ust podczas walki z koronawirusem.

Nowe obostrzenia, które obowiązują od soboty 24 października, jeszcze mocniej zaostrzyły zakazy i nakazy podczas pandemii koronawirusa. Cała Polska została uznana przez rząd jako czerwona strefa, zamknięto restauracje i bary dla klientów (możliwe tylko wydawanie posiłków na wynos) oraz wprowadzono naukę zdalną dla dzieci z klas IV-VIII szkół podstawowych. 

Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" zapytał Polaków co sądzą o obowiązku zakrywania nosa i ust na zewnątrz. Czy nawet wysokie kary za brak maseczki mają poparcie społeczne?

Za brak maseczki 1000 zł kary. Co na to Polacy?

Mimo, że w Polsce jest spora grupa osób, które negują zasłanianie ust i nosa, to jednak większość Polaków popiera bezwzględne karanie za brak maseczki - podał w poniedziałek "Super Express" powołując się na sondaż Instytutu Pollster.

Zobacz także

Według badania 56 proc. respondentów uważa, że "policja powinna tak bezwzględnie karać za brak maseczki". Przeciwnego zdania jest 36 proc. badanych, a 8 proc. podało odpowiedź "nie wiem". Badanie zrealizował Instytut Badań Pollster 22 i 23 października na próbie 1082 dorosłych Polaków.

W artykule przypomniano o nowym projekcie ustawy zgłoszonym przez PiS, który zakłada surowsze kary za nienoszenie maseczki. "Będzie ponadto osobny przepis karny, który stwierdza, że brak maseczki staje się wykroczeniem" - podano.

Zobacz także

"Osoby, które nie noszą prawidłowo założonych maseczek, zapłacą mandat w wysokości 1000 zł. Mandaty wystawiać będzie mogła nie tylko policja, lecz także straż miejska i Straż Ochrony Kolei" - przypomniał "Super Express".

Jak przypomniano, "obecnie policja za brak maseczki wystawia mandaty 500 zł. Może też skierować sprawę do sanepidu, który za niestosowanie się do przepisów może nakładać kary administracyjne od 5 tys. zł do nawet 30 tys. zł".

RadioZET.pl/PAP