Zamknij

Nie wszyscy kierowcy unikną kary za brak OC

30.04.2020 10:26
Kary za brak OC. UFG: zwolnienie z opłat tylko w wyjątkowych przypadkach
fot. Aleksandra Suzi/shutterstock (ilustracyjne)

Pandemia nie może być powodem automatycznego zwolnienia z obowiązku uiszczenia kary za brak OC - wskazał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ubezpieczyciel nie przedłużył umowy OC z powodu pandemii? Rzecznik Finansowy chce odciążyć kierowców i wprowadzić regulacje o czasowym odroczeniu poboru i egzekucji kar za brak OC komunikacyjnego na okres epidemii

Zastępca Rzecznika Finansowego Andrzej Kiciński doprecyzował w rozmowie z PAP, że chodzi o sytuacje, gdy z powodu kwarantanny lub złego stanu zdrowia umowa nie zostanie przedłużona na kolejny okres.

Uważam, że w takich wypadkach Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – pod warunkiem, że faktycznie nikt nie jeździł nieubezpieczonym autem i nie spowodował wypadku - powinien wykorzystać możliwość zwolnienia z opłaty karnej w całości lub znacznej części 

– mówił Kiciński

Co na to UFG? Urząd w odpowiedzi na prośbę Rzecznika Finansowego uznał, że pandemia nie może być powodem automatycznego zwolnienia z obowiązku uiszczenia kary za brak OC.

Zobacz także

UFG potwierdza, że możliwe jest odroczenie lub zwolnienie z uiszczenia kary za brak OC tylko w uzasadnionych przypadkach. Chodzi o wyjątkowe sytuacje tj. choroba lub konieczność poddania się kwarantannie, co musi zostać udokumentowane.

W odpowiedzi na apel Rzecznika Finansowego, UFG wskazał, że w ramach swoich ustawowych uprawnień, uwzględniając szczególne okoliczności niespełnienia obowiązku ubezpieczenia, jak również kierując się zasadami współżycia społecznego, "od zawsze z uwagą podchodzi do każdej sprawy wynikającej z nałożonej kary za brak polisy OC i od zawsze poddaje ją indywidualnej ocenie".

W swoich działaniach kierujemy się interesem ukaranych, tj. ich sytuacją życiowo-materialną oraz aktualnymi możliwościami płatniczymi. Tak działaliśmy wcześniej, tak samo działamy i teraz, w dobie panującej pandemii, przypatrując się każdej sprawie z należną atencją, szczególnie w zakresie przyczyny, która legła u podstaw nie zawarcia umowy ubezpieczenia 

- powiedział PAP rzecznik prasowy UFG Damian Ziąber

UFG podaje, że każdego roku kilkaset osób zyskuje ulgę w płatności kary za brak OC poprzez rozłożenie jej na raty lub całkowite umorzenie.  

„Sytuacje życiowe są różne, jak śmierć jedynego czy głównego żywiciela czy inne przypadki losowe. Dlatego UFG zawsze podchodzi indywidualnie do sprawy, a ludzie potrafią przecież udokumentować swoją sytuację życiową" - czytamy w oświadczeniu UFG.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP