Zamknij

Sejm przez pomyłkę usunął kary za naruszenie obostrzeń

30.11.2020 18:02
Sejm przez pomyłkę usunął kary za naruszenie obostrzeń
fot. Shutterstock/Dz.U

Nowela ustawy antycovidowej miała być podstawą do wypłaty dodatków dla medyków. Tymczasem politycy przez pomyłkę usunęli przepis umożliwiający nakładanie kar przez sanepid.

Dodatki dla medyków miały być przedmiotem nowelizacji ustawy antycovidowej. Chodzi o opublikowaną 28 listopada ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Jak podaje gazetaprawna.pl, politycy przez przypadek pozbawili sanepidu możliwości nakładania kar administracyjnych za nieprzestrzeganie obostrzeń. Te sięgały nawet 30 tysięcy złotych.

Nie będzie kar za łamanie prawa? Fatalna pomyłka w ustawie 

Od niedzieli 29 listopada obowiązują nowe przepisy antycovidowe. Celem zmian było umożliwienie pracownikom służby zdrowia skierowanym do walki z koronawirusem wypłat dodatki do pensji. Jak czytamy serwisie gazetaprawna.pl, ustawa długo czekała na publikację w „zamrażarce”.

Jak zauważa uwagę dr Wojciech Górowski, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego UJ, w ustawie jest poważny błąd. Polega on na wyeliminowaniu dotychczasowego art.48a ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Zobacz także

W jaki sposób? W noweli ustawy antycovidowej w art. 15 pkt 7 czytamy, że do artykułu 48 wyżej wspomnianej ustawy dodaje się art.48a, którzy brzmi następująco:

 „W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ratownik jednostki współpracującej z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne podległej Ministrowi Obrony Narodowej może pobierać materiał z górnych dróg oddechowych w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 po odbyciu w tej jednostce przeszkolenia obejmującego procedurę pobrania materiału i jego zabezpieczenia oraz bezpieczeństwa osób pobierających, potwierdzonego zaświadczeniem”.

nowela antycovidowa

Problemu by nie było, gdyby nie fakt, że art.48a już istnieje. Zapis ten mówi o karach administracyjnych, jakie może nałożyć sanepid za nieprzestrzeganie obostrzeń.

 

kary pieniężne za złamanie obostrzeń

 

„Czy to oznacza, że zmieniono treść art. 48a ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi i tym samym odpadła podstawa prawna do stosowania kar pieniężnych za niestosowanie się ustanowionych w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanie epidemii nakazów, zakazów lub ograniczeń oraz za niewykonanie decyzji o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii?  Czy też obowiązują równolegle dwa całkowicie odmiennie brzmiące art. 48a ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi?” – czytamy w poście Katedry Prawa Karnego UJ na Facebooku.

RadioZET.pl/gazetaprawna.pl