Zamknij

Przeterminowane karty podarunkowe? Pieniądze można odzyskać

16.06.2020 08:17
Karty podarunkowe w sklepach bez terminu ważności? Jest wyrok sądu
fot. Shutterstock/goodbishop (ilustracyjne)

Sklep nie pozwala klientom odzyskać pieniędzy z karty podarunkowej, która straciła ważność? To niezgodne z prawem. O kluczowym dla tej kwestii wyroku pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Pieniądze nie tracą ważności” – pisze dziennik w sprawie wyroku Sądu Rejonowego w Słupsku. Sprawa dotyczyła karty podarunkowej do sklepu Empik, która straciła ważność. Klient chciał skorzystać z karty po terminie lub odzyskać pieniądze wpłacone na kartę. Sieć zasłaniała się regulaminem, więc sprawa trafiła do sądu.

Wyrok w tej sprawie może oznaczać początek końca kart podarunkowych w formie, jaką znamy. Choć decyzja nie jest prawomocna, to już teraz daje klientom nadzieję na korzystne dla nich warunki w sklepach.

Sąd: sklepy muszą oddać niewykorzystane pieniądze z karty podarunkowej

Płatność kartą podarunkową w danym sklepie stała się już powszechna. Większość sieci stawia jednak warunki i ogranicza czasowo możliwość skorzystania z takiej karty. Te zwykle po roku tracą ważność, a pieniądze przepadają.

Zobacz także

Sąd w Słupsku wskazał, że taka praktyka jest niezgodna z dobrym obyczajem i przyznał rację konsumentowi, który chciał odzyskać pieniądze. „Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że eksperci do spraw konsumenckich od dawna byli zgodni z takim stanowiskiem. Problemem jest brak przepisów umożliwiających żądanie zwrotu niewykorzystanych pieniędzy z kart.  

Zobacz także

Zgodnie z orzeczeniem, uniemożliwianie wypłaty niewykorzystanych pieniędzy zostało przez sąd uznane jako niedozwolona klauzula w regulaminie sklepów.

Ten wyrok może być początkiem nowej linii orzeczniczej i zmiany podejścia sądów do tej kwestii. Niedługo mogą się posypać skargi w podobnych sprawach z bardzo różnych branż 

– mówi dla dziennika prof. Cezary Banasiński z Uniwersytetu Warszawskiego

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”