Zamknij

Karta Dużej Rodziny. Jak to działa i kto może ubiegać się o wsparcie?

12.01.2021 14:21
Karta Dużej Rodziny
fot. Marek BAZAK/East News

Rodziny z trójką dzieci poza zastrzykiem w gotówki w postaci rządowego 500 plus mogą liczyć także na inne przywileje. Te daje m.in. Karta Dużej Rodziny.

Karta Dużej Rodziny to pakiet przywilejów i zniżek dla rodzin, które utrzymują co najmniej trójkę dzieci. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podsumowało, że z programu korzysta już ponad milion rodzin.

Miejsc, w których można korzystać ze specjalnych zniżek jest już ponad 29 tysięcy. Kartę Dużej Rodziny uwzględnia w swoim cenniku już ponad 8 tysięcy przedsiębiorców. Na czym polega ten program?

Karta Dużej Rodziny. Zniżki, zasady, wniosek

Zniżki na zakupach, tańsze bilety w komunikacji czy darmowy wstęp do parków rozrywki. Karta Dużej Rodziny to pakiet zniżek, na który liczyć może rodzina z co najmniej trójką dzieci.

Minister rodziny Marlena Maląg podsumowała, że obecnie z programu korzysta ponad milion rodzin, podczas gdy pięć lat temu było ich niespełna 300 tysięcy.

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą korzystać ze zniżek w instytucjach publicznych i w prywatnych firmach. Takie rodziny mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej. To nie tylko tańsze bilety na przejazdy w transporcie publicznym, ale także zniżki w urzędach. Pełna lista partnerów Karty Dużej Rodziny i zniżek znajduje się poniżej.

KARTA DUŻEJ RODZINY. ZNIŻKI>>>

Od 1 stycznia 2018 r. Karta Dużej Rodziny jest dostępna w dwóch formach: tradycyjnej (tj. plastikowej) i elektronicznej (tj. na urządzeniach mobilnych). Wniosek o Kartę Dużej Rodziny można złożyć w gminie lub przez internet za pośrednictwem portalu Emp@tia.

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?

O taką kartę mogą ubiegać się rodzice lub opiekunowie prawni co najmniej dwójki dzieci. Mowa także o uczących się dzieciach w wieku do 25. roku życia oraz niepełnosprawnych (bez względu na ich wiek).

Co istotne, prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny nie przysługuje rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską .

RadioZET.pl/gov.pl