Zamknij

Karol Karski i jego tajemniczy majątek. Ma więcej oszczędności niż mógł zarobić

Piotr Drabik
08.05.2019 20:47
Karol Karski ma oszczędności większe niż zarobki z europarlamentu. Oświadczenie majątkowe
fot. Pawel Polecki/REPORTER/East News

Z najnowszego oświadczenia majątkowego europosła PiS Karola Karskiego wynika, że polityk ma prawie 7,5 mln zł. To znacznie więcej niż zsumowanie pensji otrzymywanej z Parlamentu Europejskiego. Karski wyjaśnił, że wskazany majątek "trzeba podzielić na dwa".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Karol Karski, który od 2014 roku jest deputowanym PiS do Parlamentu Europejskiego, podobnie jak inni polscy europosłowie złożył swoje oświadczenie majątkowe na koniec kadencji. 

Wynika z niego, że polityk posiada w sumie około 7 465 000 złotych oszczędności, w tym środki w obcych walutach. Dla porównania - przed pięcioma laty Karski w oświadczaniu wykazywał zaledwie 580,9 tys. zł oszczędności. 

Zobacz także

Ile zarabiają europosłowie?

Średnie miesięczne wynagrodzenie europosła wynosi 6710,67 euro netto (w przeliczeniu ponad 29 tys. złotych) oraz dietę w wysokości 4416 euro (ponad 19 tys. zł). Do tego dochodzą również inne dodatki, jak koszty zakwaterowania i przelotów na sesje PE, w zależności od deputowanego. W sumie daje to co najmniej 49 tys. zł miesięcznie. 

Ta kwota pomnożona przez całą kadencję europosła, czyli 50 miesięcy, daje około 2,45 mln zł z europejskiej pensji. Zdaniem politologa Marka Migalskiego to niemożliwe, aby Karski zaoszczędził kwotę ponad dwukrotnie większą niż suma wynagrodzenia i diet przez 5 lat otrzymywane ze Strasburga i Brukseli.

"Teraz na poważnie: prof. Karski przez 4.5 roku europosłowania zarobił 7 mln pln. Pensja plus diety dają 60.000 pln. Czyli powinien legalnie mieć, nie jedząc, w co trudno uwierzyć, około 3 mln. Czy ktoś może się tym zająć?" - napisał Migalski na Twitterze.

Zobacz także

Skąd Karski ma duże oszczędności?

Do sprawy w mediach odniósł się sam Karski. W rozmowie z radiem TOK FM powiedział, że w najnowszym oświadczeniu jest ujęty majątek jego oraz żony. 

- Na dzień dobry trzeba to podzielić przez dwa. Większość polityków ma rozdzielność majątkową, a ja nie przenoszę niczego do majątku żony. Żona jest profesorem prawa międzynarodowego i od wielu lat ekspertem ONZ - powiedział europoseł PiS. 

W ocenie Karskiego wpis Migalskiego "to jego stary greps", a w PE wszyscy deputowani zarabiają tak samo. - Myślę, że nikt nie chciałby, żeby akurat polscy europosłowie dostawali mniej niż nasi koledzy z Litwy czy Łotwy. Natomiast najlepiej zarabiającą osobą w Unii Europejskiej jest Donald Tusk. Dostaje 32 tysiące euro miesięcznie – dodał w rozmowie z TOK FM.

Z kolei w wypowiedzi dla portalu WP.pl Karski podkreślił: - Nie planuję szczegółowo wydatków domowych. Dużo pracuję, a staram się mało wydawać.

Portal przypomniał, że żona polityka prof. Elżbieta Karska jest dyrektorem Instytutu Prawa Międzynarodowego, Unii Europejskiej i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Jako ekspert pracuje też dla kilku międzynarodowych instytucji jak OBWE, ponadto jest członkiem Europejskiej Komisji Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji. Prof. Karska nie składa oświadczeń majątkowych. 

Natomiast z ostatniego oświadczenia Karola Karskiego wynika, że wraz z żoną posiada dom, cztery mieszkania oraz volvo V40 cross country z 2015 roku. 

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl/TOK FM/PTD