Zamknij

Rząd zapomniał pomóc kantorom. „Państwo udaje, że nas nie ma”

20.04.2021 16:53
Rząd zapomniał o kantorach
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług staje w obronie branży, która choć przez lockdown odnotowuje straty, nie może liczyć na rządową pomoc. – Czemu nikt nam nie pomaga? – pytają przedsiębiorcy.

Kantory nie zostały wymienione na żadnej z bieżących list beneficjentów tarczy antykryzysowej – zauważa Magdalena Rojewska z Exchange Group.

Przedstawicielka największej w Polsce sieci kantorów mówi o bezradności, pogłębiających się długach i zamrożeniu branży przy braku jakiejkolwiek pomocy ze strony rządu.

 Kantory zamknięte w galeriach. Czemu nie otrzymały wsparcia?

Kantory w ramach grupy Exchange Group zajmują się nie tylko wymianą walut. Sieć oferuje klientom usługi takie jak przekazy pieniężne, skup i sprzedaż złota czy zwroty podatku (tax free). Choć turystyka również została zamrożona, przez co popyt na obce waluty spadł, branża mogłaby wciąż zarabiać na wyżej wymienionych, dodatkowych usługach. Mogłaby, gdyby rząd zezwolił na działanie kantorów w galeriach handlowych.

 

„Niekorzystny splot absurdalnych okoliczności wywołanych nakładającymi się lub wykluczającymi nawzajem przepisami powoduje, że sieć kantorów od roku nie może ani działać, ani liczyć na pomoc państwa. To ostatni moment, żeby wskazać na przykład tej branży, zanim setki ludzi stracą pracę” – pisze związek.

Firma zwróciła się do resortu zdrowia z wnioskiem o opinię prawną w sprawie działalności kantorów w centrach handlowych. Okazuje się, że taka działalność nie znajduje się wśród działalności wymienionych jako wyjątki od zakazu. Przedstawicielka Exchange Group zwraca uwagę, że wielu reprezentantów tej branży wbrew obostrzeniom otworzyło kantory w galeriach.

Niemal 200 zatrudnionych lojalnych pracowników, wszyscy od lat na umowach o pracę jest zagrożonych. Ci ludzie budowali wraz ze mną firmę, a dziś  nie możemy pozwolić im pracować i nie otrzymujemy żadnych środków, by ich ratować. Mamy przez cały czas stałe koszty przy równoczesnym 100 proc. spadku przychodów. A Państwo udaje, że nas nie ma. Jak długo możemy wytrzymać? Przecież przez ostatni rok przepracowaliśmy zaledwie osiem miesięcy 

Magdalena Rojewska, Dyrektor ds. rozwoju w Exchange Group

Exchange Group pierwszą falę pandemii przetrwał dzięki środkom z pierwszej tarczy. „Na tym skończyło się wsparcie” – czytamy w komunikacie związku. Dlaczego podczas jesiennej fali branża nie otrzymała wsparcia? Poszło o PKD, które nie znalazło się na liście potencjalnych beneficjentów.  

„Działalność kantorowa to działalność regulowana znajdująca się pod nadzorem NBP, wymagane dla niej PKD to 66.12 Z (Działalność maklerska związana z rynkiem papierów wartościowych i towarów giełdowych). W sytuacji, gdy wiele nowych PKD zostało dołączonych do działań pomocowych, wiele firm mogło zmodyfikować kody, by pomoc otrzymać. Sieć kantorów nie ma takiej możliwości. Samo brzmienie kodu może również wymykać się analizom zmierzającym do udzielenia pomocy branżom poszkodowanym przez kolejne lockdowny” – czytamy w komunikacie.

Nowa tarcza antykryzysowa, która częściowo zacznie obowiązywać 26 kwietnia, a częściowo po majówce, rozszerza grono beneficjentów o 17 nowych kodów PKD. W dalszym ciągu nie ma wśród nich kantorów.

RadioZET.pl/mat.pras