Zamknij

UOKiK kontra kancelarie prawne. W jaki sposób prawnicy łamią prawo?

25.08.2020 10:09
Kancelarie prawne na celowniku UOKiK
fot. Shutterstock/create jobs 51 (ilustracyjne)

Kancelarie radcowskie i adwokacie stały się najnowszym obiektem zainteresowań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Powód? Podejrzenie, że prawnicy łamią prawo.

UOKiK bada praktyki stosowanie przez kancelarie prawne. Urzędnicy podejrzewają nieprawidłowości na rynku świadczenia usług pomocy prawnej.

Zarzutów jest wiele: brak możliwości oszacowanie wynagrodzenia dla kancelarii i maksymalnego pułapu kosztów i niejasne warunki współpracy z klientami, z czym mierzą się m.in. frankowicze.

Prawnicy na celowniku UOKiK. W jaki sposób kancelarie łamią prawo?

Do UOKiK napływa coraz więcej skarg na praktyki stosowane na rynku usług prawniczych. Zastrzeżeń co do pracy kancelarii radcowskich i adwokackich jest wiele. Urzędnicy objęli postępowaniem 15 kancelarii w całej Polsce.

Jego celem jest w szczególności zweryfikowanie warunków na jakich osoby posiadające kredyt hipoteczny waloryzowany lub denominowany do waluty obcej, umowę ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym oraz obligacje korporacyjne spółki GetBack, zawierają umowy z kancelariami

– wskazuje UOKiK w najnowszym komunikacie

Umowy te mogą pozostawiać wiele do życzenia. Chodzi przede wszystkim o niejasne warunki ustalania wynagrodzenia dla kancelarii i brak możliwości określenia maksymalnego pułapu kosztów.

Zobacz także

Jak informuje UOKiK, wątpliwości budzi także zastrzeganie na rzecz kancelarii całości uzyskanych w imieniu konsumenta korzyści, gdy sąd unieważni lub „odfrankuje” umowę kredytową.

- Weryfikujemy w postępowaniu wyjaśniającym model działania kancelarii adwokackich i radcowskich reprezentujących konsumentów. W szczególności chcemy ustalić, czy umowy mogą zawierać klauzule niedozwolone lub naruszać zbiorowe interesy konsumentów mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Zobacz także

Przedstawiciel urzędu dodaje, że kancelarie prawne to profesjonalne podmioty świadczące pomoc potrzebującym. „Nie mogą jednak wykorzystywać swojej pozycji względem konsumentów” – dodał Tomasz Chróstny.

 Od profesjonalistów mamy prawo wymagać profesjonalnego działania tak, aby na pierwszym miejscu zawsze stał interes klienta kancelarii, nie zaś jej samej 

– wskazał prezes UOKiK

UOKiK w świetle prawa może wszcząć postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów lub stosowania klauzul niedozwolonych.

RadioZET.pl