Zamknij

Kakao z Afryki będzie droższe. Czy więcej zapłacimy za czekoladę?

17.06.2019 12:34
Kakao z Afryki będzie droższe. Czy więcej zapłacimy za czekoladę?
fot. Aaron Amat/Shutterstock (ilustracyjne)

Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej, najwięksi eksporterzy ziaren kakao, uzgodnili wyższe ceny za produkcję surowca. To może zakończyć wykorzystywanie dzieci do zbiorów kakaowców, ale z drugiej strony przyniesie podwyżki cen czekolady.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podała agencja Reutersa, dwa afrykańskie kraje odpowiadające za 65 proc. produkcji ziaren kakao zaproponowały wzrost minimalnej ceny za surowiec. Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej chcą, aby tona kakaowca kosztowała co najmniej 2,6 tys. dolarów.

To tylko nieznacznie wyższa cena od tej, która obowiązywała dotychczas. Jednak ma pomóc uchronić rolników przed wahaniami rynkowymi. Reuters przypomniał, że jeszcze przed trzema laty tona kakao kosztowała 3,2 tys. dolarów, ale znacznie spadła z powodu nadpodaży. 

Zobacz także

Rolnicy pracują poniżej granicy ubóstwa

– Myślę, że powinniśmy pochwalić to jako krok naprzód – tak Daan de Wit, rzecznik inicjatywy zrównoważonego handlu, skomentował ustalenie ceny minimalnej dla producentów kakao.

Ta decyzja ma pomóc wyeliminować proceder wykorzystywania dzieci w pracy na plantacjach kakao. Według danych Walk Free Foundation, aż 1,6 mln dzieci w Ghanie i Wybrzeża Kości Słoniowej pracuje przy zbiorach ziaren – pomagają rodzicom, ale też padają ofiarami przemytników. 

Natomiast International Cocoa Initiative (ICI), szwajcarska organizacja działająca na rzecz praw dzieci, alarmuje, że większość rolników zbierających kakao żyje poniżej granicy ubóstwa Banku Światowego wynoszącego 2 dolary dziennie.

Zobacz także

Dwa afrykańskie kraje, kluczowe dla światowego łańcuchu dostaw kakao, zagroziły wstrzymanie sprzedaży surowca, jeśli nie zostaną spełnione postulaty plantatorów. 

Z tego powodu ceny za kakao na rynkach poszły w górę. Na giełdzie towarowej w Nowym Jorku za tonę kakao płacono 2540 dolarów – to wzrost o 1,4 proc. w ciągu dnia w środę.

Agencja AFP zaznaczyła, że światowy rynek czekolady jest wart około 100 miliardów dolarów. Z tego tylko 6 mld dolarów trafia do producentów kakao. 

Casper Burgering, analityk towarowy w banku ABN Amro, powiedział, że obecny wzrost cen kakao może okazać się tymczasowy. W rozmowie z AFP wyjaśnił, że podaż surowca była wystarczająca, aby zaspokoić światowy popyt.

Jednak analitycy z paryskiej organizacji Commodafrica ostrzegają, że susza na Wybrzeżu Kości Słoniowej może doprowadzić do niedoboru nadchodzących zbiorów kakao i wpłynąć na wzrost cen.

Zobacz także

RadioZET.pl/Reuters/AFP