Zamknij

Kaczyński: Polski Ład zmieni Polskę w azjatyckiego tygrysa

13.07.2021 11:47
Jarosław Kaczyński
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Budowaliśmy już w Polsce drugą Japonię, cieszyliśmy się z bycia drugą Irlandią, teraz mamy drugie Węgry. Jarosław Kaczyński podczas zachwalania Polskiego Ładu stwierdził, że rewolucja w prawie pozwoli stać się naszemu państwu azjatyckim tygrysem.

Polski Ład został zaprezentowany w maju 2021 roku, mimo składanych przez polityków obietnic wciąż jeszcze nie wiemy, jak dokładnie będą działać zapowiedziane w nim rozwiązania. W połowie czerwca 2021 minister finansów Tadeusz Kościński zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni zaprezentowany zostanie najważniejszy projekt, czyli przepisy zmieniające system fiskalny.

Od deklaracji minął miesiąc, a w rządzie wciąż trwają negocjacje dotyczące łatania drapieżnego podatkowego rozwiązania ulgami dla klasy średniej, dla samozatrudnionych oraz dla emerytów. Poinformował o tym Jarosław Gowin, deklarujący sprzeciw dla podnoszenia obciążeń fiskalnych.

Polski Ład: Polska stanie się „azjatyckim tygrysem”?

Polski Ład miał być nowym otwarciem dla PiS. Obietnice obniżenia obciążeń fiskalnych, podwyższenia kwoty wolnej od podatku dochodowego do 30 000 zł czy nowych gór pieniędzy dla rodziców, między innymi w postaci spłaty części kredytu mieszkaniowego, miały pomóc Polakom zapomnieć o ciężkich czasach pandemii i odbudować popularność rządu.

Projekt jednak obywateli nie zachwycił. Wynika to po części z analiz, jakich dokonali ekonomiści. Wskazali oni, że obiecane obniżki podatków dla osób zarabiających przeciętne lub większe wynagrodzenie będzie oznaczało wyższe opodatkowanie. Entuzjazmu nie wzbudziły także zapowiedzi skokowego wzrostu stopy opodatkowania dla osób samozatrudnionych.

W lipcu 2021 roku rząd przeszedł więc do kontrofensywy. Minister Marlena Maląg zapowiedziała, że program 1000 plus wystartuje o rok wcześniej, niż zakładano, a Jarosław Gowin zadeklarował zakończenie prac nad projektem ustawy gwarantującej wkład własny oraz umarzającej część kredytu mieszkaniowego w zamian za dochowanie się nowych dzieci.

W promocję Polskiego Ładu zaangażował się osobiście także Jarosław Kaczyński, organizując tournée po kraju, podczas którego zachwala zawarte w programie rozwiązania. Dużo uwagi poświęca podczas spotkań planowanym ulgom dla przedsiębiorstw, co ma w zamyśle zapewne odciągać uwagę od zamiaru nałożenia na przedsiębiorców wyższych podatków.

To razem wziąwszy, a tych ulg jeszcze jest dużo więcej, stworzy system, który był stosowany w tych tak zwanych azjatyckich tygrysach, a także w niektórych państwach europejskich, i służył jednemu, służył temu, żeby gospodarka nie tylko się szybko rozwijała, ale także się szybko unowocześniała. Bo to jest nam bezwzględnie potrzebne. Musimy unowocześniać polską gospodarkę.

Jarosław Kaczyński

Prezes PiS dodał, że dobrobytu i nowoczesnego państwa nie da się zbudować łopatą. Konieczne są inwestycje w nowe technologie i prace nad własnymi, przełomowymi rozwiązaniami. Dzięki Polskiemu Ładowi wzrost gospodarczy ma być w naszym kraju tak imponujący, jak w krajach nazywanych azjatyckimi tygrysami.

Jedna z ciekawszych ulg, która ma zachęcać przedsiębiorstwa do zaangażowania się w badania i rozwój ma być możliwość odliczenia od przychodu 200 procent pensji naukowców zatrudnionych do pracy nad rozwojem nowych technologii.

RadioZET.pl/money.pl