Zamknij

KRD: kobiety rzadziej niż mężczyźni wpadają w tarapaty finansowe

06.03.2020 13:29
KRD. Kobiety mają mniejsze długi, lecz częściej niż mężczyźni bankrutują
fot. Shutterstock/bluedog studio (ilustracyjne)

Choć kobiety zadłużają się na mniejsze sumy, to częściej niż mężczyźni ogłaszają upadłość konsumencką – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Na liście dłużników w KRD znajduje się  obecnie ponad 900 tysięcy kobiet. Ich łączny dług przekracza 12 miliardów złotych, każda z nich ma średnio do spłacenia prawie 14 tysięcy złotych.

W raporcie KRD wskazano, że choć kobiety stanowią zaledwie 37 procent dłużników i zadłużają się na mniejsze sumy, to częściej niż mężczyźni ogłaszają upadłość konsumencką. Statystyczna dłużniczka ma od 36 do 45 lat, zaś kobiety po 50-tce najczęściej ogłaszają bankructwo –   wynika z raportu.

Zobacz także

Jego autorzy powołują się na dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. Wynika z nich, że w ubiegłym roku najczęściej upadłości ogłaszały kobiety - 56,73 procent. Udział mężczyzn w rankingu bankrutów to 43 procent.

KRD wylicza, że w 83 proc. przypadków, zadłużone kobiety mieszkają w mieście. 17 procent mieszka na wsi. Najwięcej dłużniczek jest na Śląsku (142 tys. z zadłużeniem w kwocie prawie 2 mld złotych). Na drugim miejscu jest Mazowsze, gdzie mieszka ponad 100 tysięcy dłużniczek z 1,7 mld złotych zobowiązań. Podium zamyka województwo dolnośląskie. Stąd pochodzi 87 tysięcy zadłużonych kobiet, które mają do oddania 1,2 mld złotych.

Zobacz także

Z raportu BIG Info Monitor wynika, że kobiety mają dwa razy niższe niż mężczyźni zaległości z tytułu nieopłaconych rachunków i rat kredytowych. Na koniec 2019 roku było to 25,8 mld zł wobec 52,1 mld zł w przypadku mężczyzn.

Jak wynika z badania Quality Watch wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, kobiety są wobec siebie bardziej krytyczne i surowe w ocenach dotyczących finansów. Za oszczędne uważa się jedynie 16 procent kobiet i 20 procent mężczyzn.

Gdyby mężczyźni spłacali swoje zobowiązania równie solidnie jak kobiety, z dnia na dzień zniknęłoby z baz BIG InfoMonitor i BIK ponad 700 tysięcy niesolidnych dłużników, a kwota zaległości stopniałaby o 26 mld zł. Wielu wierzycieli odetchnęłoby z ulgą

– zaznacza Halina Kochalska z BIG Info Monitor

RadioZET.pl/PAP/BIG Info Monitor/KRD