Zamknij

KPO: rząd planuje „efektywne wydłużanie wieku emerytalnego”

29.04.2021 20:23
Mateusz Morawiecki
fot. Mateusz Grochocki/East News

W Krajowym Planie Odbudowy, wyznaczającym sposoby wydawania i inwestowania setek miliardów złotych płynących do Polski z Unii Europejskiej, rząd zapowiedział „efektywne wydłużenie wieku emerytalnego”. Seniorzy mają ponadto otrzymać specjalne ulgi podatkowe, zachęcające do dłuższej pracy. 

Krajowy Plan Odbudowy może być pełen niespodzianek. Z jednej strony PiS zapewnia, że zaplanowany przez niego w Nowym Ładzie „reset systemu fiskalnego” ma na celu ulżenie słabej zarabiającym oraz utrzymującym się z emerytur seniorom. Z drugiej zaś, jak zapisano w Krajowym Planie Odbudowy, rząd zobowiązał się do nieoficjalnego podwyższenia wieku emerytalnego.

Podniesienie wieku, w którym Polacy mogą przechodzić na emeryturę, z politycznego punktu jest niemożliwe – wyborcy nie wybaczyłby rządzącym takiej zmiany. Niestety, utrzymanie go na obecnym poziomie jest niemożliwe ekonomicznie. Starzejące się społeczeństwo oznacza coraz większy deficyt w ZUS i ryzyko załamania się całego systemu. Z zapisów KPO wynika, że rząd zamierza podnieść wiek emerytalny, formalnie go nie podnosząc – stosując za to system zachęt i ulg podatkowych, żeby Polacy na odpoczynek od pracy decydowali się jak najpóźniej.

„Efektywne podwyższanie wieku emerytalnego”. Zobowiązanie z Krajowego Planu Odbudowy

Do treści KPO dotarli dziennikarze money.pl. Z lektury dokumentu, który już 30 kwietnia 2021 ma zostać przesłany do Brukseli wynika, że rząd dostrzega problem stworzony obniżeniem wieku emerytalnego i zamierza z nim walczyć.

Deklaracja przedłużenia czasu pracy dla Polaków w Krajowym Planie Odbudowy bezpośrednio nie pada. Jest tam za to zapis o „efektywnym wydłużeniu wieku emerytalnego”, osiągniętym w sposób pośredni. Przede wszystkim za pomocą polityki fiskalnej.

W rządowym dokumencie przejście na emeryturę w wieku 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) nazywane jest „możliwością”. W KPO wpisano między innymi ulgi podatkowe dla seniorów, którzy osiągnięcia prawa do świadczenia z ZUS zdecydują się kontynuować pracę zawodową.

Nie do końca wiadomo, jak miałaby działać taka ulga. Atrakcyjność takiego rozwiązania może być problematyczna: ulga podatkowa miałaby trafiać na Indywidualne Konto Emerytalne. Seniorzy, którzy nie mieliby go założonego, musieliby w ten sposób wpłacać środki przez minimum 5 lat, żeby móc je wypłacić. W ten sposób wiek emerytalny zostałby podniesiony dla chętnych odpowiednio do 65 i 70 lat.

Krajowy Plan Odbudowy przewiduje ponadto środki na system szkoleń, mający zapewnić seniorom możliwość zdobywania nowych kwalifikacji, niezbędnych na zmieniającym się rynku pracy.

Z KPO wynika, że rząd nie zamierza przyznać się do błędu i wycofać się z obniżenia wieku emerytalnego. Zamiast tego zamierza wpływać na seniorów, żeby zamiast przejść na zasłużony odpoczynek, jak najdłużej pracowali i wpłacali podatki do budżetu, zamiast wypłacać z niego pieniądze pobierając emerytury.

RadioZET.pl/money.pl