Zamknij

KO: znieść zakaz handlu w niedziele, zostawić prawa pracownicze

16.09.2021 16:46
informacja o otwieraniu sklepu Lidl w niedziele
fot. Michał Tomaszkiewicz, RadioZET.pl

Większość Polaków chce wycofania zakazu handlu w niedziele, trzeba więc to zrobić – przekonują posłowie KO. Propozycja padła z powodu prac nad zaostrzeniem obecnego prawa, które pozwalają na proste obejście przepisów. Lepszym rozwiązaniem miałoby być zagwarantowanie pracownikom handlu dwóch wolnych niedziel w miesiącu.

Zakaz handlu w niedziele przestał być przeszkodą dla 20 dużych sieci handlowych. Sklepy otwierają się siódmego dnia tygodnia w pełni legalnie, korzystając z możliwości, jakie mają placówki pocztowe. Z tego powodu obóz rządzący postanowił zaostrzyć przepisy.

Posłowie KO Maria Janyska i Piotr Borys wyszli z kontrpropozycją polegającą na całkowitym zniesieniu zakazu handlu w niedziele. Argumentem jest fakt, że  zlikwidowania zakazu chce 54 procent Polaków, a samo prawo dyskryminuje jedne przedsiębiorstwa, a drugim daje przywileje.

Zakaz handlu w niedziele do zniesienia? KO: tego chcą Polacy

Główna zmiana, jaka ma zostać wprowadzona w zakazie handlu w niedziele, ma za zadanie ograniczyć możliwość korzystania przez sklepy z wyjątku przewidzianego dla placówek pocztowych. Po wprowadzeniu zmian niezbędne będzie udowodnienie, że usługi pocztowe odpowiadają za ponad połowę przychodów danego podmiotu.

Posłowie KO poddali w wątpliwość nie tylko zaostrzanie przepisów, lecz także ich dalsze utrzymywanie. Maria Janyska przekonywała, że prawo jest nie tylko niechciane, lecz także niesprawiedliwe.

Skoro (pierwotna) ustawa, która mieści się na siedmiu stronach, zawiera 32 wyjątki, to proszę sobie odpowiedzieć, czy to jest zakaz? Zakaz, z samej swej natury, powinien być powszechnie obowiązujący - a tutaj, prawie trzy strony z siedmiu to są wyjątki, które sprawiają, że jedni mają ograniczoną swobodę działalności gospodarczej, natomiast inni mają z tego tytułu przywileje.

Maria Janyska

Zakaz handlu powinien być zastąpiony zagwarantowaniem pracownikom dwóch wolnych niedziel w miesiącu – zaproponowali posłowie KO. Zniesienie zakazu ma ułatwić znalezienie dorywczej pracy studentom, którzy wskutek zakazu stracili źródło przychodów.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele nie obejmuje obecnie tylko 7 weekendów w roku. W ustawie przewidziano 32 wyjątki, w tym masowo wykorzystywaną przez sklepy dyspensę dla placówek pocztowych.

RadioZET.pl/PAP